مستربچ روان کننده چیست

جدول محتوا

در صنعت تولید محصولات پلیمری معمولاً از افزودنی‌های مختلف برای بهبود خواص و عملکرد پلیمرها استفاده می شود. این افزودنی‌ها شامل پرکننده‌ها، روان کننده‌ها، ضد احتراق‌ها، آنتی‌اکسیدانت‌ها و سایر مواد می‌باشند. حتی با ترکیب درصدهای کمی از این افزودنی‌ها با پلیمر خواص و عملکرد آن بهبود پیدا می کند. هر یک از افزودنی‌ها ویژگی‌ها و خواص مخصوص به خود را دارند که می‌توانند در اصلاح فرآیند پذیری، افزایش مقاومت حرارتی، مقاومت در برابر ضربه و سایر ویژگی‌های پلیمری تاثیر مثبت داشته باشند. در این مقاله قصد داریم مستربچ روان‌کننده را به شما معرفی کرده و کاربردهای آن را بررسی کنیم.

یک پیشنهاد عالی برای ارتقای کیفیت محصولات پلاستیکی، استفاده از مستربچ سفید تولید شده در هامون بسپار است که علاوه بر ظاهر، خواص و مقاومت محصول را نیز افزایش می دهد.

مستربچ روان‌کننده چیست؟

مستربچ روان‌کننده یا لوبریکانت علاوه بر اینکه قابلیت پردازش پلیمرها را بهبود می دهد، وظیفه دارد اصطکاک و جاذبه بین سطوح داغ و سطح پلیمر مذاب را نیز کاهش دهد. این افزودنی با کاهش ضریب اصطکاک بین لایه‌های فیلم یا فیلم با سطح دیگری که با آن در تماس است، منجر به راحتی جدایی فیلم از سطح می‌شود. این ویژگی باعث می‌شود تا خسارات احتمالی به فیلم و سطوح پلیمری کمتر شود.

استفاده از مستربچ روان‌کننده در بسیاری از صنایع مفید است. این افزودنی در انواع مختلفی وارد بازار می‌شود که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند. بنابراین در انتخاب نوع مناسب مستربچ روان‌کننده برای کاربردهای خاص، لازم است با انواع موجود آشنایی داشته باشید تا سردرگم نشوید.

انواع مستربچ روان کننده

به طور کلی مستربچ‌های روان‌کننده به دو دسته روان‌کننده داخلی و روان‌کننده خارجی تقسیم می‌شوند. هر یک از این دسته‌ها خصوصیات متفاوتی دارند که در ادامه آن ها را به طور کامل توضیح می دهیم:

روان‌کننده داخلی

این نوع مستربچ برای کاهش اصطکاک بین مواد پلیمری در وضعیت مذاب استفاده می‌شو و. با کاهش نیروهای بین مولکولی، گرانروی را کاهش می‌دهد که این امر باعث می‌شود فرآیند تولید راحت تر انجام شود. به طور کلی می‌توان گفت که با کاهش گرانروی ماده پلیمری مذاب، این نوع روان‌کننده باعث تسهیل جریان ماده می‌شود. برای استفاده از روان‌کننده داخلی به این نکته توجه داشته باشید که پایه پلیمری آن با محصول سازگاری داشته باشد تا در دما و فشار از آمیزه پلیمری جدا نشود.

روان‌کننده خارجی

روان‌کننده‌های خارجی برای کاهش اصطکاک بین پلاستیک مذاب و سطوح داغ دستگاه استفاده می‌شوند. این نوع روان‌کننده با ماده اولیه سازگاری ندارد و نباید با آن ترکیب شود تا بتواند سطح خارجی محصول را پوشش دهد. این مستربچ در دماهای بالا ذوب می‌شود و روی سطح تماس قطعه و قالب قرار می‌گیرد. از این روش استفاده می کنند تا مستربچ مستقیما با قالب تماس پیدا نکرده و از چسبیدن آن جلوگیری شود.

با استفاده از انواع مستربچ روان‌کننده می‌توان مشکلات جریان ماده پلیمری را بهبود داد و از خسارات احتمالی به سطوح پلیمری جلوگیری کرد.

پیشنهاد ویژه: استفاده از مستربچ رنگی هامون بسپار در تولید محصولات پلاستیکی

مزایای استفاده از مستربچ روان‌کننده

مزایا استفاده از مستربچ روان‌کننده

استفاده از مستربچ روان‌کننده مزایا و فواید زیادی دارد که در این بخش به مواردی از آن اشاره می‌کنیم:

 1. استفاده از مستربچ روان‌کننده به سطح محصولات پلیمری براقیت و جذابیت بیشتری می دهد.
 2. با استفاده از روان‌کننده، جدا شدن محصولات پلیمری از قالب‌ها به راحتی انجام می‌شود. این امر زمان و هزینه تولید را کاهش می‌دهد.
 3. استفاده از مستربچ روان‌کننده می‌تواند از چسبیدن لایه‌های پلیمری با یکدیگر جلوگیری کند و تولید محصولات با کیفیت و بدون عیوب را راحت تر کند.
 4. مستربچ روان‌کننده می‌تواند با کاهش اصطکاک و سایش مواد پلیمری، خرابی و آسیب به تجهیزات تولید را کاهش داده و عمر مفید آن‌ها را افزایش دهد.
 5. استفاده از روان‌کننده می‌تواند اصطکاک و سایش بین فیلم‌های پلیمری با یکدیگر یا با سطوح دیگر را کاهش دهد و منجر به عملکرد بهتر شود.
 6. مستربچ روان‌کننده می‌تواند با کاهش گرانروی و اصطکاک مواد پلیمری در حالت مذاب، جریان آن‌ها را آسان تر کرده و فرآیند تولید را بهتر کند.

به طور کلی، استفاده از مستربچ روان‌کننده می‌تواند به طور قابل توجهی از خسارات و مشکلات احتمالی در فرآیند تولید جلوگیری کرده و به بهبود کیفیت و کارایی محصولات کمک کند.

پیشنهاد مطالعه: مستربچ آنتی استاتیک چیست؟

تاثیر مستربچ روان کننده بر پلیمر

تاثیر مستربچ روان کننده بر پلیمر

 • مستربچ روان‌کننده به مخلوط پلیمری اضافه می‌شود و تأثیر قابل توجهی بر روی آن دارد. این افزودنی معمولاً به صورت جامد، پودری یا مایع به مواد پلیمری افزوده می‌شود. میزان استفاده از مستربچ روان‌کننده وابسته به دستگاه و قطعه است و معمولاً بین ۰.۲۵ تا ۱ درصد متغیر است.
 • تأثیر روان‌کننده بر پلیمر بستگی به میزان پخش ذرات در سراسر قطعه و جذب آن توسط ماده پلیمری دارد. هرچه میزان پخش ذرات بیشتر و جذب آن توسط ماده پلیمری بیشتر باشد، تأثیر روان‌کننده بر پلیمر هم بیشتر خواهد بود.
 • استفاده از مستربچ روان‌کننده جریان مواد پلیمری را بهبود داده و اصطکاک بین ذرات پلیمری را کاهش می دهد و جریان آسان‌تری را برای مواد پلیمری فراهم می کند.
 • این روان‌کننده می‌تواند به کاهش سایش و سایش داخلی درون پلیمر کمک کرده و در نتیجه عمر مفید قطعات پلیمری را افزایش داده و همچنین هزینه‌های تعمیر و نگهداری را کاهش دهد.
 • اضافه کردن مستربچ روان‌کننده می‌تواند خواص سطحی محصولات پلیمری را هم بهتر کند و از چسبیدن لایه‌های پلیمری با یکدیگر یا سطوح دیگر جلوگیری کند. این می‌تواند به ظاهر براق‌تر و جذاب‌تر محصولات پلیمری کمک کند.
 • همچنین استفاده از مستربچ روان‌کننده می‌تواند خواص مکانیکی پلیمرها را تغییر دهد. معمولا افزودن روان‌کننده می‌تواند استحکام و سختی مواد پلیمری را افزایش داده و انعطاف‌پذیری و تراکم آنها را بهبود دهد. این ویژگی‌ها می‌توانند در بسیاری از برنامه‌های صنعتی و مصرفی که نیاز به خواص مکانیکی قوی دارند، بسیار مفید باشند.
 • مستربچ روان‌کننده می‌تواند در تولید مواد پلیمری با کاربردهای مختلف از جمله صنایع خودروسازی، بسته‌بندی، لوازم خانگی و صنایع الکترونیکی، بسیار مفید باشد. با استفاده صحیح از این روان‌کننده،می‌توان بهبود قابل توجهی در خواص و عملکرد محصولات پلیمری داشت و نیازهای بازار را برطرف کرد.

پیشنهاد مطالعه: واردات ماشین آلات خط تولید گرانول پلاستیک

نکات استفاده از مستربچ های روان کننده

نکات استفاده از مستربچ های روان کننده

 • باید به این نکته توجه کنید که استفاده از مقدار زیادی روان‌کننده ممکن است لغزندگی مواد پلیمری را افزایش داده و در نتیجه تولید محصول را کاهش دهد. از طرف دیگر استفاده از مقدار روان‌کننده کمتر از حد نیاز می‌تواند گرانروی مواد را افزایش داده و باعث تخریب ماده پلیمری شود.
 • برای اینکه به عملکرد بهتری برسید، علاوه بر میزان روان‌کننده، باید سازگاری آن با ماده پلیمری را نیز در نظر داشته باشید. با رعایت این شرایط می‌توانید محصولاتی با کیفیت بالاتر تولید کنید.
 • مقادیر و نوع مستربچ روان‌کننده مورد استفاده بستگی به نوع پلیمر، فرآیند تولید و خواص مطلوب دارد. در طراحی فرمولاسیون مواد پلیمری، باید به دقت مقادیر بهینه این روان‌کننده را تعیین کرد تا بهترین نتیجه‌ها به دست بیاید.

ترکیبات شیمیایی مستربچ روان کننده

روان‌کننده‌ها در مستربچ‌ها می‌توانند از ترکیبات شیمیایی مختلف تشکیل شوند. در این بخش تعدادی از ترکیبات رایج استفاده شده در مستربچ روان کننده را توضیح می دهیم:

الکل‌های چرب

این الکل‌ها از زنجیره‌های چرب با طول متفاوت تشکیل شده‌اند. آن‌ها می‌توانند به عنوان روان‌کننده‌ها و عامل کاهش اصطکاک در مستربچ‌ها باشند.

اسید استره

این ترکیبات از ترکیب اسیدی و الکل تشکیل شده‌اند و می‌توانند به عنوان روان‌کننده‌ها و مواد کاهنده اصطکاک در مستربچ‌ها استفاده شوند.

وکس پلی اتیلن

وکس پلی اتیلن یک ترکیب پلیمری است که به عنوان روان‌کننده و لوبریکانت در مستربچ‌ها استفاده می‌شود. این ترکیب می‌تواند خواص کاهش اصطکاک و روان‌کنندگی را به مستربچ‌ها اضافه کند.

پارافین وکس

پارافین وکس یک ترکیب مشتق از نفت است که به عنوان روان‌کننده و لوبریکانت در مستربچ‌ها استفاده می‌شود. این ترکیب می‌تواند جریان مواد پلیمری را بهبود داده و اصطکاک را کاهش دهد.

اسید‌های چرب

اسیدهای چرب مانند اسید استئاریک، اسید اولئیک و اسید لینولئیک نیز می‌توانند به عنوان روان‌کننده‌ در مستربچ‌ها استفاده شوند.

صابون فلزی

صابون‌های فلزی مانند صابون کلسیم، صابون منیزیم و صابون سدیم نیز در ترکیب مستربچ‌ها به عنوان روان‌کننده استفاده می‌شوند.

وکس آمینی

وکس آمینی یک ترکیب آلی است که می‌تواند به عنوان روان‌کننده و لوبریکانت در مستربچ‌ها عمل کند.

کلام آخر
همان طور که گفتیم مستربچ روان‌کننده یکی از انواع مستربچ افزودنی است که ترکیب آن با پلیمر منجر به عملکرد بهتر آن می شود. این ماده با کاهش اصطکاک و لغزش منجر به جریان آسان‌تر مواد در فرآیند تولید می‌شود و همچنین از چسبیدن لایه‌های پلیمری جلوگیری می‌کند. ویژگی‌های مستربچ روان‌کننده به صورت کامل در مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.