درتولید محصولات پلاستیکی گوناگون مواد اولیه بسیار پرکاربرد و کارآمدی در کنار مستربچ رنگی، مورد استفاده قرار می گیرد که به آن مستربچ افزودنی گفته می شود. استفاده از مستربچ افزودنی موجب سریع پیش رفتن فرآیند تولید و بالا رفتن کیفیت، همچنین ماندگاری بیشتر محصول می شود. مستربچ افزودنی این امکان را به تولید کنندگان می دهد که در محصولات مختلف به خواص مورد نظر برسند. در حقیقت مستربچ به مواد شیمیایی یا پیگمنت ها گفته می شود که با اضافه شدن به پلیمر خواص مواد را بهبود می بخشند. اضافه شدن آن ها به پلیمرها یا موجب تولید رنگ می شود و یا قیمت محصولات را کاهش می دهد.

اجزا تشکیل دهنده مستربچ افزودنی

اجزا تشکیل دهنده مستربچ افزودنی

سه جز اصلی مستربچ افزودنی عبارتند از: مواد شیمیایی افزودنی، پایه پلیمری و عامل سازگارکننده‌ی فعال برای توزیع آن

مزایای مستربچ افزودنی

کیفیت محصولات تولید شده با استفاده از مستربچ افزودنی بسیار بالا می رود. به کارگیری این افزودنی تاثیر چشمگیر و بسزایی در عملکرد و کارایی بهتر محصولات پلاستیکی دارد. بنابراین در این شرایط فرصت مناسبی در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد. همچنین موجب رفع شدن دغدغه های تولیدکنندگان در این مورد می گردد. تولیدکنندگان با استفاده از این محصول می توانند کیفیت تولیدات صنعتی را بالا برده و محصولات متنوع با کارایی های مختلف به مصرف کننگان عرضه کنند.

چرا در تولید پلاستیک از مستربچ افزودنی استفاده می شود؟

مستربچ افزودنی یک جزء ضروری در صنعت تولید پلاستیک است. این ترکیبی از افزودنی های غلیظ است که برای افزایش خواص فیزیکی و شیمیایی محصولات پلاستیکی استفاده می شود. مستربچ در طول فرآیند تولید به پلیمر پایه اضافه می شود تا خواص محصول نهایی بهبود یابد. استفاده از مستربچ افزودنی در تولید پلاستیک در طول سالیان متمادی به دلیل مزایای متعدد آن محبوبیت گسترده ای به دست آورده است.

یکی از دلایل اصلی استفاده از مستربچ افزودنی در تولید پلاستیک، بهبود رنگ و ظاهر محصول نهایی است. مستربچ در رنگ ها و سایه های مختلف موجود است و می توان آن را به پلیمر پایه اضافه کرد تا رنگ دلخواه را به محصول پلاستیکی بدهد. این امر به ویژه در صنایعی مانند خودروسازی و صنایع کالاهای مصرفی مفید است، جایی که رنگ و ظاهر محصول برای موفقیت آن بسیار مهم است.

علاوه بر این، مستربچ افزودنی برای بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی محصولات پلاستیکی استفاده می شود. مستربچ را می توان برای برآورده کردن الزامات خاص مانند افزایش استحکام، بهبود مقاومت در برابر گرما و مواد شیمیایی و افزایش محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش سفارشی کرد. این امر باعث دوام و ماندگاری بیشتر محصول پلاستیکی می شود که در صنایعی مانند ساخت و ساز و بسته بندی ضروری است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از مستربچ افزودنی در تولید پلاستیک، کاهش هزینه های تولید است. مستربچ در مقادیر کم به پلیمر پایه اضافه می شود که به این معنی است که هزینه هر واحد محصول پلاستیکی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. علاوه بر این، استفاده از مستربچ میزان ضایعات تولید شده در طول فرآیند تولید را کاهش می دهد که سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه است.

در نتیجه، استفاده از مستربچ افزودنی در تولید پلاستیک در بهبود رنگ و ظاهر، خواص فیزیکی و شیمیایی و کاهش هزینه های تولید بسیار مهم است. این یک روش مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست برای افزایش کیفیت محصولات پلاستیکی است. به این ترتیب، جای تعجب نیست که استفاده از مستربچ افزودنی در صنعت تولید پلاستیک رایج شده است.

کاربرد مستربچ افزودنی

مستربچ افزودنی چیست

 • به کار بردن مستربچ افزودنی موجب ذخیره سازی آسان در صنعت می شود.
 • به کار بردن مستربچ افزودنی موجب صرفه جویی در هزینه های نیروی کار و هزینه های مربوط به ترکیب پودرها همچنین زمان و انرژی می شود.
 • شکل گرانولی مستربچ ها موجب راحتی و آسانی در جابجایی می شود.
 • با توجه به این نکته که مواد پیگمنت در هوا پخش نمی شود پس به کارگیری مستربچ افزودنی منجر به آلودگی نشده و خطری برای کارکنان ایجاد نمی کند.
 • به کار بردن مستربچ افزودنی موجب خوراک دهی ساده تر می شود و این گونه مشکلات مربوط به یکنواختی رنگ و خواص در طی فرآیند تولید همچنین تغییر غلظت افزودنی رفع می شود.
 • یکی دیگر از کاربردهای این محصول به تآخیر انداختن شعله و یا شفاف کننه نوری است.
 • مستربچ افزودنی به توزیع و پخش مناسب و یکسان رنگ پر کننه و یا افزودنی در محصول نهایی و به ست آمده کمک می کند.
 • به کار بردن مستربچ افزونی تثبیت رنگ و خواص را بهبود می بخشد.
 • استفاده از این محصول به براق شدن بیشترمحصول کمک می کند.
 • به کارگیری این مواد موجب آنتی اکسیدان شدن محصولات می گردد.
 • با استفاده از این مواد می توان هزینه پاکسازی و تمیز کاری را حذف کرد.
 • با تعیین کردن نسبت اجزای افزودنی مستربچ می توان تکرار پذیری فرآیند را افزایش داد.
 • مستربچ افزودنی موجب بهبود سازگاری عامل اتصال دهنده ی مستربج با پلیمر می شود بدین ترتیب ذوب به شکل بهتری انجام می گیرد.

مستربچ سفید، یکی از تولیدات هامون بسپار، قابل رقابت با نمونه های خارجی می باشد.

انواع مستربچ افزودنی

در ادامه به معرفی انواع مستربچ ها می پردازیم:

 1. مستربچ آنتی بلاک (Anti Block)
 2. مستربچ لیز کننده (Slip Agent)
 3. مستربچ ضد اشعه ماوراء بنفش ( Anti UV)
 4. مستربچ کمک فرآیند (Aid Process)
 5. مستربچ آنتی بلاک لیز کننده (Anti Block and Slip Agent)
 6. مستربچ ضد مه گرفتگی و ضد بخار(Anti Fog)
 7. مستربچ براق کننده (Optical brightener)
 8. مستربچ شفاف کننده (Nucleating Agent)
 9. مستربچ تاخیر انداز شعله (Flame Retardant)
 10. مستربچ آنتی اکسیدانت (Anti Oxidant)
 11. مستربچ ضد الکتریسیته ساکن (Anti Static)
 12. مستربچ دوخت پذیر
 13. مستربچ کربنات کلسیم پوشش دار با مش 2500
 14. مستربچ تمیز کننده (Cleaning Masterbatch)

مستربچ‌های افزودنی پر کاربرد

در میان انواع مستربچ های افزودنی، به معرفی چند نمونه از انواع پرکاربرد آن می پردازیم.

مستربچ ضد اشعه فرابنفش

نام دیگر این نوع مستربچ، پایدار کننده در برابر نور فرابنفش است. استفاده از این نوع مستربچ افزودنی موجب می شود که محصولات با قرار گرفتن در برابر نور خورشید دچار تغییر رنگ و رنگ پریدگی نشوند.

مستربچ ضد حریق

مستربچ ضدحریق

از دیگر ضعف های محصولات پلاستیکی مقاوم نبودن آن ها در مقابل گرما و آتش است. به کارگیری مستربچ ضد حریق در تولید محصولات، موجب کند سوزی و خاموش شدن سریع محصول هنگام قرار گرفتن در معرض گرما و آتش می شود. گاهی حین حمل و نقل قطعات پلاستیکی الکتریسیته ساکن ایجاد می شود. با به وجود آمدن الکتریسیته ساکن آلودگی افزایش پیدا کرده و گرد و غبار بیشتری جذب می شود. در این هنگام امکان آتش سوزی و برق گرفتگی وجود دارد.

اگر قصد دارید لیست تولید کنندگان مستربچ در ایران را بشناسید، کلیک کنید.

مستربچ تمیز کننده

از این نوع مستربچ حین شروع فرآیند محصولات جدید برای تمیز کاری سیلندر و قطعات مختلف دستگاه تولید پلیمر از مواد و رنگ هایی که از مراحل قبل به جا مانده است استفاده می شود.

مستربچ دوخت پذیر

یکی از مشکلاتی که در تولید نایلون ها وجود دارد این است که قدرت کششی کم آن ها موجب پارگی سریع و زود هنگام محصولات می شود. برای برطرف شدن این مشکل و برای اینکه دوخت مناسب در نایلون ها ممکن باشد از مستربچ دوخت پذیر استفاده می شود.

مستربچ براق کننده

یکی از مستر بچ هایی که برای به وجود آوردن شفافیت و جلوه خاص و زیبا در ظروف پلاستیکی استفاده می شود و باعث جذابیت و براق بودن محصولات پلاستیکی می گردد، مستربچ براق کننده می باشد. تهیه مستربچ های افزودنی براق کننده به شکل پودر می باشد. معمولا آن ها را در مقابل یک منبع نور قرار می دهند، بدین ترتیب مواد طبیعی دارای یک زیر لایه سبز می شوند. میزان نور محصول نهایی بستگی به مدت زمانی که محصول زیر روشنایی قرار گرفته است و همچنین میزان روشنایی دارد. به طور کلی پلیمر ها با نسل جدید مستر بچ ها سازگاری دارند. مستر بچ های براق کننده می توانند در لوازم خانگی و ورزشی که از پلاستیک ساخته می شوند یا بطری های شامپو و لوله ها مورد استفاده قرار گرفته و آن ها را به لحاظ طراحی و شکل ظاهری زیبا و چشم نواز کنند.

مستربچ آنتی استاتیک

با استفاده از مستربچ آنتی استاتیک می توان لایه ای محافظ روی محصولات پلاستیکی درست کرد تا از به وجود آمدن مشکلات بسیاری جلوگیری کنیم. در صورت تماس تخلیه الکتریکی با مواد قابل اشتعال در طول فرایند تولید آتش سوزی و انفجار خواهد داد. شارژ الکترو استاتیک موجب چسبیدن الیاف، فیلم ها و نوارها به همدیگر می شوند و اینگونه پردازش دچار مشکل می شود. شارژ الکترواستاتیک موجب جذب گرد و غبار بسته بندی های پلاستیکی به اشیا می شود. بدین ترتیب لوازم الکترونیکی مثل میکروچیپ ها که دارای بسته بندی آنتی استاتیک نیستند در تخلیه الکتریکی دچار آسیب می شوند. به کار بردن مستربچ آنتی استاتیک موجب می شود سطح ماده پلاستیکی مقاومت کمتری داشته باشد و این خود باعث تخلیه الکتریکی بارهای الکترواستاتیک در طول جریان فرایند تولید می شود.

پیشنهاد مطالعه: شاخص جریان مذاب چیست؟

مستربچ روان کننده

مستربچ های روان کننده جهت بهتر شدن خاصیت پردازش و جریان به کار برده می شوند. این نوع مستربچ ها دارای انواع مختلفی هستند که خصوصیات گوناگونی دارند و می توانند شرایط اکستروژن، مخلوط کردن و … را بهتر نمایند. از مستربچ های روان کننده می توان به مستربچ روان کننده داخلی اشاره کرد که در شرایط اصلاح ویسکوزیته کاربرد دارد. یکی از انواع مستربچ های روان کننده می توان به مستربچ های افزودنی آسان کننده اشاره کرد که طی فرآیند پردازش موجب بهبود عملکرد می شود و اصطکاک داخلی و چسبندگی پلیمرها را کاهش می دهد. از این نوع مستربچ معمولاً در صنعت فیلم استفاده می شود تا اصطکاک سطح پلیمرها را کاهش دهد. استفاده از این نوع مستربچ های افزودنی در صنعت فیلم بسیار رایج است چون لغزانندگی لایه‌های فیلم را بالا می برد و موجب چرخیدن لایه های فیلم روی همدیگر می شود. از کاربرد های دیگر مستربچ افزودنی روان کننده می توان به فرآیند بسته بندی سریع و ضد انسداد اشاره کرد.

10 دیدگاه

  • سلام دوست عزیز
   مستربچ ها با استفاده از یک پلیمر حامل و افزودنی های مورد نیاز مانند رنگ ها، بازدارنده های شعله، تثبیت کننده های UV و غیره تولید می شوند. حامل پلیمری باید در سطح درصدی باشد که امکان اختلاط آسان افزودنی را با مواد پایه فراهم کند. اگر مقدار زیادی افزودنی برای ایجاد اثر مورد نیاز باشد، ممکن است منجر به عدم وجود پلیمر حامل کافی برای ترکیب مستربچ با پلیمر پایه شود. در این مورد، سطح پلیمر حامل باید افزایش یابد و بنابراین نرخ افزودن باید بر این اساس افزایش یابد تا اطمینان حاصل شود که مقدار صحیح افزودنی مورد نیاز در مخلوط وجود دارد.

  • سلام دوست عزیز
   افزودنی های ضد الکتریسیته ساکن دارای ویژگی های اتلاف کننده ساکن هستند که از بارهای استاتیکی که روی سطح محصولات پلاستیکی ایجاد می شود جلوگیری می کند. در حالی که می توان اسپری های آنتی استاتیک مختلفی را روی سطح قطعات اعمال کرد، روش عالی برای مقابله با این مشکل از طریق یک افزودنی آنتی استاتیک است که به بخشی ذاتی از مواد پلاستیکی تبدیل می شود.

  • سلام دوست عزیز
   مستربچ UV تثبیت محصول را بهبود می بخشد. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید معمولاً به این معنی است که ساختار پلاستیک در نتیجه واکنش های شیمیایی تخریب می شود. استفاده از مستربچ UV این فرآیند را به حداقل می رساند و ساختار را برای مدت طولانی ثابت نگه می دارد.
   همچنین با وجود قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید از محو شدن رنگ جلوگیری می کند. این تضمین می‌کند که ساختار مانند روز اول به نظر می‌رسد و باقی می‌ماند.
   مستربچ اشعه ماوراء بنفش در برابر مواد شیمیایی مقاوم است و در صورت قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و سایر اجزایی که می تواند یکپارچگی کلی پلاستیک را تخریب کند، استحکام بیشتری به ساختار می دهد. محصولات پلاستیکی معمولی اگر در بسیاری از موارد تقریباً فوراً با مواد شیمیایی تماس پیدا کنند، متلاشی می شوند. استفاده از این افزودنی باعث افزایش مقاومت محصول و مقاوم شدن آن می شود.
   این اشعه مضر UV را جذب می کند که به نوبه خود از هر ساختار پلاستیکی محافظت می کند و آن را برای مدت طولانی ایمن نگه می دارد.

  • سلام دوست عزیز
   هدف اولیه مقرون به صرفه ساختن اقلام و همچنین ایجاد برخی خواص ویژه است. با این حال، استفاده از کلسیم یا تالک ممکن است منجر به یک روکش مات یا خشن برای لایه اصلی شود. این زمانی است که مستربچ های براق کننده، به کمک شما می آیند. برخی از افزودنی های ویژه برای بهبود براقیت و حتی سطح صافی محصول نهایی استفاده می شود. در کنار مزایای ذکر شده، مستربچ های براق به بهبود بافت براق و خروجی نهایی کمک می کند. سطح اضافه شده در حدود 1٪ تا 3٪ بستگی زیادی به نیازهای شما در خصوص میزان براق بودن نتیجه نهایی، دارد. همچنین بستگی به گرانول های فرآوری مجدد و درصد پرکننده های دیگر دارد که در فرآیند تولید آن استفاده می شود.

  • سلام دوست عزیز
   مستربچ افزودنی یک راه محبوب و موثر برای افزایش خواص محصولات پلاستیکی است. این در اصل مخلوطی از مواد افزودنی است که در طی فرآیند تولید به پلاستیک اضافه می شود. نوع و مقدار افزودنی های مورد استفاده به خواص مطلوب محصول نهایی بستگی دارد. انواع مختلفی از افزودنی های مختلف وجود دارد که می توانند در یک مستربچ گنجانده شوند که هر کدام خواص و مزایای منحصر به فرد خود را دارند.

   یکی از رایج ترین انواع مستربچ افزودنی تثبیت کننده UV است. این افزودنی به محافظت از پلاستیک در برابر اثرات مضر اشعه UV خورشید کمک می کند. بدون تثبیت کننده UV، محصولات پلاستیکی می توانند به مرور زمان شکننده شده و تغییر رنگ دهند. با گنجاندن این افزودنی در مستربچ، تولیدکنندگان می توانند اطمینان حاصل کنند که محصولاتشان دوام بیشتری خواهند داشت و رنگ و استحکام خود را حفظ می کنند.
   یکی دیگر از افزودنی های محبوب، ضد شعله یا ضد حریق است. این نوع افزودنی به ویژه برای محصولاتی که در محیط هایی که آتش سوزی در آنها خطرآفرین است استفاده می شود، اهمیت دارد. مستربچ بازدارنده شعله می تواند به جلوگیری از گسترش آتش و کاهش خطر آسیب یا آسیب کمک کند. این یک ویژگی ضروری برای محصولاتی مانند قطعات الکتریکی، مصالح ساختمانی و تجهیزات حمل و نقل است.
   مستربچ آنتی استاتیک نوع دیگری از افزودنی است که می تواند برای افزایش خواص محصولات پلاستیکی استفاده شود. این افزودنی به کاهش تجمع الکتریسیته ساکن در سطح پلاستیک کمک می کند. این امر به ویژه برای محصولاتی که در محیط‌هایی که الکتریسیته ساکن می‌تواند مشکل ساز باشد، استفاده می‌شود، مانند صنعت الکترونیک، بسیار مهم است. مستربچ آنتی استاتیک همچنین می تواند به جلوگیری از چسبیدن گرد و غبار و کثیفی به پلاستیک کمک کند و تمیز کردن و نگهداری آن را آسان تر کند.

   علاوه بر این ویژگی ها، مزایای بسیاری دیگر نیز وجود دارد که مستربچ افزودنی می تواند ارائه دهد. اینها شامل بهبود مقاومت در برابر حرارت، مقاومت ضربه ای بهتر و افزایش مقاومت شیمیایی است. با استفاده از مستربچ، تولیدکنندگان می توانند خواص محصولات پلاستیکی خود را متناسب با نیازهای خاص مشتریان خود تنظیم کنند. این به آنها اجازه می دهد تا محصولاتی تولید کنند که نه تنها کاربردی باشند، بلکه بادوام، طولانی مدت و مقرون به صرفه باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.