درتولید محصولات پلاستیکی گوناگون مواد اولیه بسیار پرکاربرد و کارآمدی در کنار مستربچ رنگی، مورد استفاده قرار می گیرد که به آن مستربچ افزودنی گفته می شود. استفاده از مستربچ افزودنی موجب سریع پیش رفتن فرآیند تولید و بالا رفتن کیفیت، همچنین ماندگاری بیشتر محصول می شود. مستربچ افزودنی این امکان را به تولید کنندگان می دهد که در محصولات مختلف به خواص مورد نظر برسند. در حقیقت مستربچ به مواد شیمیایی یا پیگمنت ها گفته می شود که با اضافه شدن به پلیمر خواص مواد را بهبود می بخشند. اضافه شدن آن ها به پلیمرها یا موجب تولید رنگ می شود و یا قیمت محصولات را کاهش می دهد.

اجزا تشکیل دهنده مستربچ افزودنی

اجزا تشکیل دهنده مستربچ افزودنی

سه جز اصلی مستربچ افزودنی عبارتند از: مواد شیمیایی افزودنی، پایه پلیمری و عامل سازگارکننده‌ی فعال برای توزیع آن

مزایای مستربچ افزودنی

کیفیت محصولات تولید شده با استفاده از مستربچ افزودنی بسیار بالا می رود. به کارگیری این افزودنی تاثیر چشمگیر و بسزایی در عملکرد و کارایی بهتر محصولات پلاستیکی دارد. بنابراین در این شرایط فرصت مناسبی در اختیار تولیدکنندگان قرار می گیرد. همچنین موجب رفع شدن دغدغه های تولیدکنندگان در این مورد می گردد. تولیدکنندگان با استفاده از این محصول می توانند کیفیت تولیدات صنعتی را بالا برده و محصولات متنوع با کارایی های مختلف به مصرف کننگان عرضه کنند.

چرا در تولید پلاستیک از مستربچ افزودنی استفاده می شود؟

مستربچ افزودنی یک جزء ضروری در صنعت تولید پلاستیک است. این ترکیبی از افزودنی های غلیظ است که برای افزایش خواص فیزیکی و شیمیایی محصولات پلاستیکی استفاده می شود. مستربچ در طول فرآیند تولید به پلیمر پایه اضافه می شود تا خواص محصول نهایی بهبود یابد. استفاده از مستربچ افزودنی در تولید پلاستیک در طول سالیان متمادی به دلیل مزایای متعدد آن محبوبیت گسترده ای به دست آورده است.

یکی از دلایل اصلی استفاده از مستربچ افزودنی در تولید پلاستیک، بهبود رنگ و ظاهر محصول نهایی است. مستربچ در رنگ ها و سایه های مختلف موجود است و می توان آن را به پلیمر پایه اضافه کرد تا رنگ دلخواه را به محصول پلاستیکی بدهد. این امر به ویژه در صنایعی مانند خودروسازی و صنایع کالاهای مصرفی مفید است، جایی که رنگ و ظاهر محصول برای موفقیت آن بسیار مهم است.

علاوه بر این، مستربچ افزودنی برای بهبود خواص فیزیکی و شیمیایی محصولات پلاستیکی استفاده می شود. مستربچ را می توان برای برآورده کردن الزامات خاص مانند افزایش استحکام، بهبود مقاومت در برابر گرما و مواد شیمیایی و افزایش محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش سفارشی کرد. این امر باعث دوام و ماندگاری بیشتر محصول پلاستیکی می شود که در صنایعی مانند ساخت و ساز و بسته بندی ضروری است.

یکی دیگر از مزایای استفاده از مستربچ افزودنی در تولید پلاستیک، کاهش هزینه های تولید است. مستربچ در مقادیر کم به پلیمر پایه اضافه می شود که به این معنی است که هزینه هر واحد محصول پلاستیکی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. علاوه بر این، استفاده از مستربچ میزان ضایعات تولید شده در طول فرآیند تولید را کاهش می دهد که سازگار با محیط زیست و مقرون به صرفه است.

در نتیجه، استفاده از مستربچ افزودنی در تولید پلاستیک در بهبود رنگ و ظاهر، خواص فیزیکی و شیمیایی و کاهش هزینه های تولید بسیار مهم است. این یک روش مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست برای افزایش کیفیت محصولات پلاستیکی است. به این ترتیب، جای تعجب نیست که استفاده از مستربچ افزودنی در صنعت تولید پلاستیک رایج شده است.

کاربرد مستربچ افزودنی

مستربچ افزودنی چیست

 • به کار بردن مستربچ افزودنی موجب ذخیره سازی آسان در صنعت می شود.
 • به کار بردن مستربچ افزودنی موجب صرفه جویی در هزینه های نیروی کار و هزینه های مربوط به ترکیب پودرها همچنین زمان و انرژی می شود.
 • شکل گرانولی مستربچ ها موجب راحتی و آسانی در جابجایی می شود.
 • با توجه به این نکته که مواد پیگمنت در هوا پخش نمی شود پس به کارگیری مستربچ افزودنی منجر به آلودگی نشده و خطری برای کارکنان ایجاد نمی کند.
 • به کار بردن مستربچ افزودنی موجب خوراک دهی ساده تر می شود و این گونه مشکلات مربوط به یکنواختی رنگ و خواص در طی فرآیند تولید همچنین تغییر غلظت افزودنی رفع می شود.
 • یکی دیگر از کاربردهای این محصول به تآخیر انداختن شعله و یا شفاف کننه نوری است.
 • مستربچ افزودنی به توزیع و پخش مناسب و یکسان رنگ پر کننه و یا افزودنی در محصول نهایی و به ست آمده کمک می کند.
 • به کار بردن مستربچ افزونی تثبیت رنگ و خواص را بهبود می بخشد.
 • استفاده از این محصول به براق شدن بیشترمحصول کمک می کند.
 • به کارگیری این مواد موجب آنتی اکسیدان شدن محصولات می گردد.
 • با استفاده از این مواد می توان هزینه پاکسازی و تمیز کاری را حذف کرد.
 • با تعیین کردن نسبت اجزای افزودنی مستربچ می توان تکرار پذیری فرآیند را افزایش داد.
 • مستربچ افزودنی موجب بهبود سازگاری عامل اتصال دهنده ی مستربج با پلیمر می شود بدین ترتیب ذوب به شکل بهتری انجام می گیرد.

مستربچ سفید، یکی از تولیدات هامون بسپار، قابل رقابت با نمونه های خارجی می باشد.

انواع مستربچ افزودنی

در ادامه به معرفی انواع مستربچ ها می پردازیم:

 1. مستربچ آنتی بلاک (Anti Block)
 2. مستربچ لیز کننده (Slip Agent)
 3. مستربچ ضد اشعه ماوراء بنفش ( Anti UV)
 4. مستربچ کمک فرآیند (Aid Process)
 5. مستربچ آنتی بلاک لیز کننده (Anti Block and Slip Agent)
 6. مستربچ ضد مه گرفتگی و ضد بخار(Anti Fog)
 7. مستربچ براق کننده (Optical brightener)
 8. مستربچ شفاف کننده (Nucleating Agent)
 9. مستربچ تاخیر انداز شعله (Flame Retardant)
 10. مستربچ آنتی اکسیدانت (Anti Oxidant)
 11. مستربچ ضد الکتریسیته ساکن (Anti Static)
 12. مستربچ دوخت پذیر
 13. مستربچ کربنات کلسیم پوشش دار با مش 2500
 14. مستربچ تمیز کننده (Cleaning Masterbatch)

مستربچ‌های افزودنی پر کاربرد

در میان انواع مستربچ های افزودنی، به معرفی چند نمونه از انواع پرکاربرد آن می پردازیم.

مستربچ ضد اشعه فرابنفش

نام دیگر این نوع مستربچ، پایدار کننده در برابر نور فرابنفش است. استفاده از این نوع مستربچ افزودنی موجب می شود که محصولات با قرار گرفتن در برابر نور خورشید دچار تغییر رنگ و رنگ پریدگی نشوند.

مستربچ ضد حریق

مستربچ ضدحریق

از دیگر ضعف های محصولات پلاستیکی مقاوم نبودن آن ها در مقابل گرما و آتش است. به کارگیری مستربچ ضد حریق در تولید محصولات، موجب کند سوزی و خاموش شدن سریع محصول هنگام قرار گرفتن در معرض گرما و آتش می شود. گاهی حین حمل و نقل قطعات پلاستیکی الکتریسیته ساکن ایجاد می شود. با به وجود آمدن الکتریسیته ساکن آلودگی افزایش پیدا کرده و گرد و غبار بیشتری جذب می شود. در این هنگام امکان آتش سوزی و برق گرفتگی وجود دارد.

اگر قصد دارید لیست تولید کنندگان مستربچ در ایران را بشناسید، کلیک کنید.

مستربچ تمیز کننده

از این نوع مستربچ حین شروع فرآیند محصولات جدید برای تمیز کاری سیلندر و قطعات مختلف دستگاه تولید پلیمر از مواد و رنگ هایی که از مراحل قبل به جا مانده است استفاده می شود.

مستربچ دوخت پذیر

یکی از مشکلاتی که در تولید نایلون ها وجود دارد این است که قدرت کششی کم آن ها موجب پارگی سریع و زود هنگام محصولات می شود. برای برطرف شدن این مشکل و برای اینکه دوخت مناسب در نایلون ها ممکن باشد از مستربچ دوخت پذیر استفاده می شود.

مستربچ براق کننده

یکی از مستر بچ هایی که برای به وجود آوردن شفافیت و جلوه خاص و زیبا در ظروف پلاستیکی استفاده می شود و باعث جذابیت و براق بودن محصولات پلاستیکی می گردد، مستربچ براق کننده می باشد. تهیه مستربچ های افزودنی براق کننده به شکل پودر می باشد. معمولا آن ها را در مقابل یک منبع نور قرار می دهند، بدین ترتیب مواد طبیعی دارای یک زیر لایه سبز می شوند. میزان نور محصول نهایی بستگی به مدت زمانی که محصول زیر روشنایی قرار گرفته است و همچنین میزان روشنایی دارد. به طور کلی پلیمر ها با نسل جدید مستر بچ ها سازگاری دارند. مستر بچ های براق کننده می توانند در لوازم خانگی و ورزشی که از پلاستیک ساخته می شوند یا بطری های شامپو و لوله ها مورد استفاده قرار گرفته و آن ها را به لحاظ طراحی و شکل ظاهری زیبا و چشم نواز کنند.

مستربچ آنتی استاتیک

با استفاده از مستربچ آنتی استاتیک می توان لایه ای محافظ روی محصولات پلاستیکی درست کرد تا از به وجود آمدن مشکلات بسیاری جلوگیری کنیم. در صورت تماس تخلیه الکتریکی با مواد قابل اشتعال در طول فرایند تولید آتش سوزی و انفجار خواهد داد. شارژ الکترو استاتیک موجب چسبیدن الیاف، فیلم ها و نوارها به همدیگر می شوند و اینگونه پردازش دچار مشکل می شود. شارژ الکترواستاتیک موجب جذب گرد و غبار بسته بندی های پلاستیکی به اشیا می شود. بدین ترتیب لوازم الکترونیکی مثل میکروچیپ ها که دارای بسته بندی آنتی استاتیک نیستند در تخلیه الکتریکی دچار آسیب می شوند. به کار بردن مستربچ آنتی استاتیک موجب می شود سطح ماده پلاستیکی مقاومت کمتری داشته باشد و این خود باعث تخلیه الکتریکی بارهای الکترواستاتیک در طول جریان فرایند تولید می شود.

پیشنهاد مطالعه: شاخص جریان مذاب چیست؟

مستربچ روان کننده

مستربچ های روان کننده جهت بهتر شدن خاصیت پردازش و جریان به کار برده می شوند. این نوع مستربچ ها دارای انواع مختلفی هستند که خصوصیات گوناگونی دارند و می توانند شرایط اکستروژن، مخلوط کردن و … را بهتر نمایند. از مستربچ های روان کننده می توان به مستربچ روان کننده داخلی اشاره کرد که در شرایط اصلاح ویسکوزیته کاربرد دارد. یکی از انواع مستربچ های روان کننده می توان به مستربچ های افزودنی آسان کننده اشاره کرد که طی فرآیند پردازش موجب بهبود عملکرد می شود و اصطکاک داخلی و چسبندگی پلیمرها را کاهش می دهد. از این نوع مستربچ معمولاً در صنعت فیلم استفاده می شود تا اصطکاک سطح پلیمرها را کاهش دهد. استفاده از این نوع مستربچ های افزودنی در صنعت فیلم بسیار رایج است چون لغزانندگی لایه‌های فیلم را بالا می برد و موجب چرخیدن لایه های فیلم روی همدیگر می شود. از کاربرد های دیگر مستربچ افزودنی روان کننده می توان به فرآیند بسته بندی سریع و ضد انسداد اشاره کرد.

No views

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.