عوامل موثر بر قیمت نایلون

جدول محتوا

نایلون‌ها در انواع مختلفی به بازار عرضه می شوند. قیمت‌ نایلون‌ها تحت تأثیر عوامل متعددی قرار دارد. از جمله این عوامل موثر بر قیمت بازار می توان به نوع نایلون، مشخصات فنی، نوع و کیفیت مواد اولیه، افزودنی‌ها، نوع مستربچ مورد استفاده از جمله مستربچ سفید، وزن نایلون، تعداد لایه و سایر عوامل اشاره کرد. اگر قصد دارید نایلون خریداری کنید و می‌خواهید با عواملی که بر قیمت نایلون‌ها تأثیر می‌گذارند آشنا شوید، در این مقاله با ما همراه باشید.

فاکتورهای موثر بر قیمت نایلون

فاکتورهای موثر بر قیمت نایلون

در ادامه به چند فاکتور مهم و تاثیرگذار بر قیمت نایلون اشاره می کنیم.

نوع نایلون

نایلون ها می‌توانند بر اساس جنس و کاربردشان دسته‌بندی شوند. در این بخش، می‌خواهیم انواع نایلون‌ها را بر اساس کاربردهایشان بررسی کنیم. نایلون‌ها در صنایع مختلفی مانند صنعت کشاورزی، صنعت بسته‌بندی و سایر صنایع استفاده می‌شوند. در صنعت کشاورزی از نایلون‌های کشاورزی، نایلون‌های گلخانه، نایلون‌های مالچ، نایلون‌های یووی و نایلون‌های آبیاری استفاده می‌شود. در صنعت بسته‌بندی نایلون‌های شیرینگ، نایلون‌های استرچ پالت بند و نایلون‌های حبابدار از جمله پرمصرف‌ترین نوع نایلون‌ها هستند. همچنین برای جمع‌آوری زباله‌ها از کیسه‌های زباله و برای جمع‌آوری زباله‌های عفونی از کیسه‌های ویژه‌ای استفاده می‌شود. بنابراین، انتخاب نوع مناسب نایلون برای خرید بسیار مهم است تا ازهزینه‌های اضافی جلوگیری کنید.

مواد اولیه نایلون

تاثیر مواد اولیه نایلون بر قیمت نایلون

مواد اولیه نایلون به دو بخش تقسیم می‌شود. در تولید نایلون‌ها مواد اولیه پلیمری مانند پلی اتیلن سبک و سنگین و سایر گریدها مورد استفاده قرار می گیرند. قیمت مواد اولیه پلیمری، مانند طلا و ارز، روزانه تغییر می‌کند. یکی دیگر از عوامل مؤثر در قیمت مواد اولیه نایلون‌ها، کیفیت مواد اولیه است. همانطور که می‌دانید مواد اولیه پلیمری شامل مواد اولیه نو است که مستقیماً از پتروشیمی قابل خرید هستند. این مواد قیمت بالایی دارند و ممکن است بسته به تأمین و تقاضا قیمت آنها تغییر کند. همچنین دستگاه تولید نیز می‌تواند باعث افزایش هزینه‌ها شود زیرا ممکن است نیاز به تنظیمات خاصی داشته باشد تا بتواند این مواد را تبدیل به گرانول کند.
برای کاهش هزینه‌ها می‌توانید از مواد اولیه پلیمری بازیافتی استفاده کنید که به عنوان گرانول بازیافتی نیز شناخته می‌شوند و در بازار در دسترس همگان قرار دارند. این مواد اولیه بازیافتی را معمولاً می توان با قیمتی مناسب‌تر نسبت به مواد اولیه نو تهیه کرد. با این حال، باید توجه داشته باشید که برای تولید انواع نایلون‌ها استفاده از مواد اولیه بازیافتی ممکن نیست و نیاز به مواد اولیه نو داریم.

پیشنهاد مطالعه: سلفون حرارتی چیست؟

وزن نایلون‌

نایلون‌ها اصولاً بر اساس وزن قیمت گذاری می‌شوند. وزن نایلون‌ها به عوامل مختلفی از جمله ابعاد، ضخامت و تعداد لایه بستگی دارد.

 • ابعاد: طول و عرض نایلون‌ها یکی از عوامل بسیار مهم در انتخاب و خرید آنها است. ابعاد نایلون تأثیر زیادی بر وزن آن دارد بنابراین باید نایلوون را با دقت و با توجه به نیازهای خود انتخاب کنید.
 • ضخامت: نایلون‌ها در ضخامت‌های مختلف براساس کاربردهای خاص تولید می‌شوند. هرچه ضخامت نایلون بیشتر باشد وزن آن نیز بیشتر خواهد بود. این به دلیل استفاده از مواد اولیه بیشتر در تولید نایلون‌های ضخیم است که قیمت آنها را بالاتر می برد.
 • تعداد لایه: نایلون‌ها به صورت لایه‌لایه تولید می‌شوند. برای هر کاربرد بایستی تعداد لایه‌های مناسب را انتخاب کنید برای مثال برای بسته‌بندی کالاهای سنگین استفاده از نایلون‌های چند لایه مناسب است. نایلون‌های سه لایه و پنج لایه از جمله پرکاربردترین نوع نایلون‌ها هستند زیرا دارای ضخامت و کیفیت مناسبی هستند.

رنگ نایلون

رنگ نایلون یکی دیگر از عواملی است که بر قیمت نایلون‌ها تأثیر می‌گذارد. در تولید نایلون‌های رنگی از مستربچ‌های رنگی استفاده می‌شود. بنابراین، برند و کیفیت این مستربچ‌ها نیز بر قیمت نایلون تأثیرگذار است. به عبارت دیگر استفاده از مستربچ‌های با کیفیت و برندهای معتبر می‌تواند به افزایش قیمت نایلون منجر شود.

افزودنی‌های نایلون

افزودنی‌های نایلون چه تاثیری بر قیمت نایلون دارند

نایلون ها به‌عنوان یکی از مواد پرکاربرد در زندگی باید خواصی را برآورده کنند تا نیازهای مصرف‌کنندگان تامین شود عمر مفید طولانی داشته باشند. در تولید نایلون از افزودنی‌های مختلف استفاده می‌شود که هر یک ویژگی‌های خاصی را به نایلون اضافه می‌کنند. افزودنی‌هایی که در تولید نایلون مورد استفاده قرار می گیرند، شامل موارد زیر است:

 • افزودنی ضد UV: این افزودنی به نایلون کمک می‌کند تا در برابر تابش‌های مضر آفتاب مقاومت کرده و از تغییر رنگ و آسیب به ساختار مولکولی آن جلوگیری کند.
 • افزودنی ضد شبنم: این نوع افزودنی به نایلون کمک می‌کند تا در برابر رطوبت و میکروب‌ها مقاومت نشان دهد و از رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها درون جنس نایلون جلوگیری کند.
 • افزودنی ضد بخار: این افزودنی به نایلون خاصیت ضد بخار را اضافه می‌کند و باعث می‌شود آب و رطوبت به راحتی از آن عبور نکند. این خاصیت خوبی برای برخی کاربردها مانند بسته‌بندی مواد غذایی است.
 • افزودنی مادون قرمز (IR): این نوع افزودنی به نایلون خاصیت جذب و انتقال تابش مادون قرمز را اضافه می‌کند. این ویژگی می‌تواند در برخی کاربردها مانند تولید پوشاک و تجهیزات ایمنی مورد استفاده قرار گیرد.
 • افزودنی EVA: این نوع افزودنی از مواد پلیمری با نام “اتیلن وینیل استات” تشکیل شده است که به نایلون انعطاف‌پذیری و ضربه‌پذیری بیشتری می دهد. به همین دلیل نایلون‌های حاوی این افزودنی در برخی محصولات مانند صنایع خودروسازی و ورزشی استفاده می‌شوند.
 • افزودنی ضد ویروس: برخی نایلون‌ها با افزودنی‌های ضد ویروس تولید می‌شوند تا در برخورد با میکروب‌ها و ویروس‌ها مقاومت نشان دهند. این خاصیت می‌تواند در برخی کاربردها مانند لوازم بهداشتی و پوشاک استفاده شود.
 • افزودنی ضد الکتریسیته ساکن: این نوع افزودنی به نایلون کمک می‌کند تا انتقال بارهای الکتریکی را کاهش داده و از ایجاد شارژهای ساکن در سطح نایلون جلوگیری کند. این ویژگی می‌تواند در برخی کاربردها مانند لباس‌های ضد ساکن و تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده قرار گیرد.

استفاده از هرکدام از این افزودنی‌ها در تولید نایلون ممکن است باعث افزایش قیمت نایلون شود اما در عین حال این افزودنی‌ها به نایلون خواص و عملکرد بهتری می دهند و می‌توانند در برخی کاربردها بسیار مفید واقع شوند.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد گرانول در صنعت کشاورزی

چاپ نایلون

چاپ روی نایلون با استفاده از دستگاه‌های مختلف انجام می‌شود. این دستگاه‌ها شامل چاپ کلیشه، چاپ سیلک، چاپ فلسکو، چاپ افست و چاپ هلیو می‌شوند.

 • در چاپ کلیشه ابتدا با استفاده از یک کلیشه یا شابلون، طرح مورد نظر را روی نایلون یا پلاستیک چاپ می‌کنیم. در گذشته این روش بیشتر برای چاپ روی پارچه استفاده می‌شد اما امروزه شابلون و کلیشه را بر روی یک سیلندر قرار می‌دهند و سپس جوهر را به آن اضافه می‌کنند. سیلندر روی نایلون یا پلاستیک قرار می‌گیرد و با فشاری که به آن وارد می‌شود، طرح مورد نظر را روی نایلون چاپ می کند. این روش یک روش ساده و ارزان برای چاپ روی نایلون است که می‌توان از آن برای چاپ تعداد 1000 عددی و بیشتر استفاده کرد. با این حال برای تولید نایلون چاپی در مقیاس بزرگ این روش توصیه نمی‌شود.
 • در چاپ سیلک این روش به صورت دستی انجام می‌شود و معمولاً برای سفارشات با تعداد کم استفاده می‌شود. در این روش طرح مورد نظر را روی یک صفحه توری قرار می‌دهند و بخش‌هایی از صفحه که بدون تصویر و طرح هستند با ماده‌ای شبیه به موم پوشانده می‌شوند. این کار باعث تهیه شابلون یا کلیشه چاپ می‌شود در انتها جوهر یا رنگ چاپ روی شابلون می ریزد و با استفاده از فشار کاردک یا غلطک طرح دلخواه روی نایلون یا پلاستیک چاپ می گردد.
 • نوع چاپ فلکسو یا چاپ برجسته با استفاده از یک شابلون انعطاف پذیر و کشسانی صورت می‌گیرد. این روش بیشتر برای چاپ روی سطوح نایلونی استفاده می‌شود اما می‌توان از آن برای چاپ روی سطوح مختلف مانند مقوا، کاغذ و فویل نیز استفاده کرد. چاپ فلکسو جوهر را سریع خشک می کند. به همین دلیل برای چاپ با تعداد بالا مناسب است. همچنین این روش اقتصادی است و به صرفه‌ترین روش چاپ روی نایلون به حساب می‌آید. چاپ فلکسو به طور گسترده در بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌شود.
 • چاپ افست یا چاپ هم سطح بیشتر برای سفارشات با حجم کم مناسب است و عمدتاً در تیراژ کم و پایین استفاده می‌شود. نوشته‌های روی نایلون‌های فروشگاهی به‌طور معمول با این روش چاپ می‌شوند.
 • چاپ هلیوگرام یا هلیو یک نوع چاپ مقعر و گود است و بر خلاف چاپ فلکسو از کلیشه‌ای سیلندری ساخته شده از مس یا چدن استفاده می‌کند اما در عملکرد شبیه به چاپ فلکسو است که هر دو روش در چهار مرحله انجام می‌شوند اما چاپ هلیوگرام قیمت بالاتری داشته و دقت و کارایی بهتری نسبت به چاپ فلکسو دارد. این روش عمدتاً بر روی سطوح نایلون و سلفون و در حجم بالا استفاده می‌شود. بیش از 90% موارد چاپ بر روی پاکت‌های بسته‌بندی مواد غذایی از این روش استفاده می‌کنند.

حجم سفارش

همانطور که می‌دانید و در تمامی حوزه‌های کسب و کار قابل مشاهده است خرید بصورت عمده همواره از نظر هزینه برای مشتریان بهترین گزینه است. منطقی است که قیمت سفارش و خرید نایلون در تناژ بالا به صرفه‌تر و با تخفیف قابل انعقاد باشد.

کلام آخر

در این مقاله، به بررسی جامع عواملی که بر قیمت نایلون تأثیر می‌گذارند، پرداختیم. همانطور که گفته شد، عوامل متعددی از جمله مواد اولیه، کاربرد نایلون، وزن و چاپ روی آن بر قیمت تأثیر دارند. همچنین قیمت محصولات تولیدکنندگان مختلف بر اساس سودی که برای خود به دست می‌آورند نیز متفاوت است. با در نظر گرفتن این نکات لازم است قیمت را با دقت بررسی کرده و با بهترین قیمت و کیفیت محصول مورد نیاز را خریداری کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.