مستربچ آنتی استاتیک چیست

جدول محتوا

امروزه مواد و محصولات پلاستیکی نقش بسیار مهمی در زندگی ما و صنایع مختلف دارند. هر چقدر بیشتر از محصولات پلاستیکی استفاده می شود مشکلات مرتبط با بارهای استاتیک و الکترواستاتیک نیز بیشتر خودش را نشان می دهد. این بارهای استاتیک می‌توانند عواقبی مانند جذب گرد و غبار، آسیب به تجهیزات الکترونیکی، ریزش سیستم‌های کنترلی و حتی خطر آتش‌سوزی و انفجار را به همراه داشته باشند. در این میان مستربچ آنتی استاتیک به عنوان یک راهکار مؤثر برای کنترل و کاهش بارهای استاتیک در مواد پلاستیکی به کار می رود. مستربچ آنتی استاتیک در واقع یک افزودنی است که به مواد پلاستیکی اضافه می‌شود و خواص ضداستاتیک به آنها می دهد. در این مقاله مفهوم، کاربردها و مزایای مستربچ آنتی استاتیک را بررسی می کنیم.

پیشنهاد می کنیم برای تولید محصولات باکیفیت از انواع مستربچ های تولید شده در هامون بسپار از جمله مستربچ سفید در گریدهای مختلف، استفاده کنید.

الکتریسیته ساکن چیست؟

مواد آنتی استاتیک موادی هستند که با کاهش مقاومت سطحی یا کلی ماده و افزایش هدایت پذیری از تشکیل بار الکتریکی ساکن در موادی مانند پلیمرها جلوگیری می‌کنند.
رطوبت و ذرات آب از جمله عواملی هستند که به طور قابل توجهی بر اثربخشی مواد آنتی استاتیک تأثیر می گذارند. رطوبت و ذرات آب، یک لایه هادی از بار الکتریکی بر روی ماده مورد نظر تشکیل می دهد.

آنتی استاتیک چیست؟

آنتی استاتیک چیست

آنتی‌استاتیک‌ها مواد شیمیایی هستند که جلوی ایجاد الکتریسیته ساکن روی سطوح و مواد را می‌گیرند. الکتریسیته ساکن می‌تواند تولید و کیفیت مواد را تحت تأثیر قرار داده و خساراتی را به وجود بیاورد. این بار ممکن است به دلیل استفاده از منابع برق بدون تماس مستقیم یا تأثیر تریبوالکتریک به وجود بیاید.
آنتی‌استاتیک‌ها ویژگی ضدالکتریسیته بودن را وارد مواد می کنند و با استفاده از خاصیت رسانایی خود یا جذب رطوبت از هوا باعث می شوند مواد کمی رسانا شوند.
این مواد دو بخش دارند: آب‌دوست و آب‌گریز. بخش آب‌دوست آن با رطوبت هوا واکنش داده و مولکول‌های آب را به یکدیگر متصل می‌کند در حالی که بخش آب‌گریز آن با سطح ماده واکنش می دهد.
با توجه به این توضیحات درباره عملکرد آنتی‌استاتیک‌ها، برخی مواد مرطوب کننده نیز به عنوان مواد ضدالکتریسیته استفاده می‌شوند.

مواد ضدالکتریسیته می‌توانند داخلی یا خارجی باشند. ماده مورد نظر در صورت استفاده از اجزای خارجی ضدالکتریسیته با استفاده از روش‌هایی مانند اسپری یا غوطه‌وری پوشانده می‌شود. اجزای داخلی ضدالکتریسیته در ساختار ماده قرار می‌گیرند و سپس به سطح منتقل می‌شوند.
آنتی‌استاتیک‌ها معمولاً به نیازهای کوتاه مدت جواب می دهند اما برای دستیابی به ماندگاری بلندمدت و جلوگیری از مشکلات کیفیتی و خطرات مرتبط با جرقه‌زنی و آتش‌سوزی از مواد رسانا مانند کربن سیاه، الیاف رسانا و نانومواد به عنوان عوامل دائمی ضدالکتریسیته استفاده می‌شود.

انواع مستربچ رنگی هامون بسپار، یک پیشنهاد عالی برای همه تولیدکنندگان محصولات پلاستیکی است. برای سفارشی سازی رنگ مورد نظر خود، می توانید با واحد فروش در ارتباط باشید.

مستربچ آنتی استاتیک

مستربچ آنتی استاتیک نوعی ماده است که برای خنثی کردن بارهای الکتریسیته ساکن روی سطوح پلیمری استفاده می‌شود. با استفاده از افزودنی‌های ضد الکتریسیته ساکن مشکلاتی که ناشی از شارژ الکتریسیته ساکن مثل گرد و غبار و آسیب به تجهیزات است کمتر شده یا برطرف می‌شود.
مستربچ آنتی استاتیک بار الکتریکی ایجاد می‌کند که با اصطکاک قابل توجهی روی سطح حرکت می‌کند تا تأثیر الکتریسیته ساکن را با ارتباط با رطوبت هوا از بین ببرد. سطح ماده با سطح هیدروفیل در تعامل هستند. همچنین رطوبت هوا نیز کاری می کند که در نتیجه

بسیاری از محصولات پلاستیکی به خواص ضد الکتریسیته ساکن نیاز دارند. در طول فرآیند تولید با مخلوط کردن مواد افزودنی ضد الکتریسیته ساکن با پلیمر خام مستربچ آنتی استاتیک به دست می‌آید. همچنین مستربچ آنتی استاتیک می‌تواند به عنوان پوشش سطح بر روی سطح خارجی محصول نیز استفاده شود.
ذرات شناور مانند گرد و غبار در محیط توسط اجسام پلاستیکی که بار الکتریکی دارند جذب می شوند. مستربچ آنتی استاتیک تمامی این مشکلات را در صنعت حل کرده و مواد را از عوامل ریز خارجی تصفیه می‌کند.
از مستربچ آنتی استاتیک که یکی از انواع مستربچ افزودنی می باشد، بسته به نوع نیاز صنایع بین 1 تا 18 درصد مواد استفاده می کنند. آن‌ها به صورت مهاجرتی و غیرمهاجرتی عرضه می‌شوند تا بتوانند از پایه شارژ استاتیک محافظت کنند. این مستربچ‌ها می‌توانند یکی از مسائل بزرگ در فرآیند پردازش و بسته‌بندی اجزای الکترونیکی را ساده‌تر کنند.

مواد آنتی استاتیک به چه صورت عمل می کنند؟

مواد آنتی استاتیک به چه صورت عمل می کنند

مواد ضد الکتریسیته ساکن نقش مهمی در خنثی کردن اثر الکتریسیته ساکن دارند. زمانی که مواد با یکدیگر تماس برقرار می‌کنند و سپس جدا می‌شوند، تعادل الکترون‌ها به هم می‌ریزد و این امر باعث ایجاد الکتریسیته ساکن می‌شود. عواملی مانند رطوبت، سرعت و مساحت سطح تماس و جداسازی، میزان بار استاتیک را تحت تأثیر قرار داده و می‌توانند آن را افزایش یا کاهش دهند. به طور مثال زمانی که فردی در حال دویدن است بار استاتیک بیشتری نسبت به فردی که آهسته حرکت می‌کند دریافت می‌کند. انتقال این بار ممکن است به شوک الکترواستاتیک (ESD) منجر شود.

مواد ضد الکتریسیته ساکن با مقاومت الکتریکی بسیار بالا، شوک‌های الکترواستاتیک را به صورت مداوم خنثی می‌کنند. این مواد می‌توانند از ابزارهای الکترونیکی حساس مانند مدارهای چاپی از طریق اتصال به زمین محافظت کنند. بر اساس نوع کاری که انجام می‌شود و حساسیت آن، می‌توان از مواد ضد الکتریسیته ساکن قوی‌تر در سطح میز یا کف زمین استفاده کرد.
مواد ضد الکتریسیته ساکن همچنین می‌توانند علاوه بر نقش خنثی سازی شوک، نقش جلوگیری از لغزش یا خستگی ناشی از ایستادن را نیز داشته باشند.

تأثیر بار استاتیکی بر روی مستربچ آنتی استاتیکی

مستربچ‌های ضد الکتریسیته ساکن به عنوان عایق عمل می‌کنند و می‌توانند شرایطی را به وجود بیاورند که پلیمرهای مختلف، بارهای استاتیکی بر روی سطح آن‌ها ایجاد کنند. تجمع بارهای استاتیکی می‌تواند پیامدهایی در پی داشته باشد که گاهاً بسیار مخرب هستند. از جمله این پیامدها می توانیم به موارد زیر اشاره ‌کنیم:

  • به وجود آمدن اختلال در باز شدن لایه‌ها در فرآیند بسته‌بندی.
  • جذب گرد و غبار روی بسته‌بندی مواد غذایی که ظاهری نامناسب و آلوده به وجود می‌آورد.
  • کاهش سرعت فرآیندهای صنعتی و کاهش بازدهی کل.
  • آسیب رساندن به مدارها و اجزای الکترونیکی.
  • ایجاد جرقه و اشتعال، به خصوص زمانی که الکتریسیته ساکن در نزدیکی مواد قابل اشتعال تجمع داشته باشد.

با استفاده از مستربچ‌های ضد الکتریسیته ساکن می‌توان این پیامدها را کاهش داد و خطرات مرتبط با الکتریسیته ساکن را به حداقل رساند.

پیشنهاد مطالعه: مستربچ کمک فرایند چیست؟

کاربرد مستربچ آنتی استاتیک

کاربرد مستربچ آنتی استاتیک

مستربچ آنتی استاتیک یک افزودنی تخصصی است که در صنایع مختلف برای دادن خواص آنتی استاتیک به مواد و محصولات استفاده می‌شود. اینجا برخی از کاربردهای رایج مستربچ آنتی استاتیک را برای شما توضیح می دهیم:

محصولات پلاستیکی

مستربچ آنتی استاتیک به فیلم‌ها و ورق‌های پلیمری مورد استفاده در مواد بسته بندی اضافه می‌شود. این مواد می‌توانند الکتریسیته ساکن را در طول فرآیند پردازش یا جابجایی جمع کنند که ممکن است منجر به جذب گرد و غبار یا تخلیه الکترواستاتیکی شوند. با استفاده از مستربچ آنتی استاتیک، تجمع بار استاتیک به حداقل می‌رسد، جذب گرد و غبار کاهش پیدا می کند و از مشکلات مربوط به استاتیک جلوگیری می‌شود.

قطعات الکترونیکی

خواص آنتی استاتیک در بسته بندی قطعات الکترونیکی، دستگاه‌ها یا محصولات بسیار حائز اهمیت است. الکتریسیته ساکن به قطعات حساس الکترونیکی آسیب رسانده یا عملکرد آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. مستربچ آنتی استاتیک در تولید مواد بسته بندی استفاده می‌شود تا از تجمع بارهای ساکن که ممکن است به لوازم الکترونیکی آسیب برسانند جلوگیری کند.

قطعات خودرو

مستربچ آنتی استاتیک می‌تواند به پلیمرهای استفاده شده در قطعات خودرو مانند داشبورد، تزئینات داخلی و لوازم داخلی افزوده شود. این اجزا ممکن است به دلیل بارهای ساکن، گرد و غبار و کثیفی را جذب کنند که باعث تخریب ظاهر آنها می شود. استفاده از مستربچ آنتی استاتیک کمک می کند این تأثیر کمتر شود و قطعات را تمیزتر نگه می‌دارد.

پیشنهاد مطالعه: کاربرد مستربچ در تولید سیم و کابل

کالاهای صنعتی و مصرفی

بسیاری از محصولات پلاستیکی مانند ظروف، جعبه‌ها و سینی‌ها قابلیت تجمع بارهای ساکن را دارند. مستربچ آنتی استاتیک می‌تواند در طول تولید این محصولات برای بهبود خواص آنتی استاتیک آن مورد استفاده قرار گیرد. این مواد می‌توانند جلوی تجمع بارهای ساکن را بگیرند و از انتقال الکترواستاتیکی جلوگیری کنند.
مستربچ آنتی استاتیک معمولاً به صورت مایع یا پودر استفاده می‌شود که به رزین‌های پلاستیکی اضافه می‌شود. این مواد معمولاً از ترکیباتی مانند تری‌اتیلن‌آمین (TEA)، استات اتیلن (EA) و استات بوتیل استفاده می‌کنند. این ترکیبات قادرند به بارهای ساکن در محصول نیروی آنتی استاتیک بدهند و جلوی تجمع و تخلیه آنها را بگیرند.
مستربچ آنتی استاتیک در صنایع مختلف مانند بسته بندی، الکترونیک، خودروسازی و صنایع مصرفی استفاده می‌شود. با استفاده از این افزودنی، می‌توان خواص آنتی استاتیک به مواد و محصولات اضافه کرده و مشکلات مربوط به الکترواستاتیک را کاهش داد.

مزایای مستربچ آنتی استاتیک

  • مستربچ آنتی استاتیک می تواند بارهای استاتیکی که در هنگام تماس فیلم با سطوح دیگر در فرآیند تولید ایجاد می‌شود را کاهش داده یا از بین ببرد. این مزیت باعث کاهش مشکلات مرتبط با جذب گرد و غبار و تجمع بارهای ساکن در محصولات می‌شود.
  • لغزش و روان شدن سطح فیلم با اضافه کردن مستربچ آنتی استاتیک بهتر می شود. این مزیت به کاهش مشکلاتی مانند چسبیدن مواد به سطح فیلم و بهبود عملکرد در فرآیندهای حمل و نقل، ذخیره‌سازی و بسته‌بندی کمک می‌کند.
  • استفاده از مستربچ آنتی استاتیک می‌تواند تأثیرات آلودگی گرد و غبار را کاهش دهد. ذرات معلق در هوا در سطح مواد پلاستیکی الکتریسیته ساکن را جذب کرده و می‌توانند بر ظاهر و عملکرد محصول نهایی تأثیر منفی بگذارند. با استفاده از مستربچ آنتی استاتیک، جذب گرد و غبار در محصولات کاهش پیدا می کند.
  • استفاده از مستربچ آنتی استاتیک می‌تواند خطر شوک الکتریکی را در محیط‌های کاری که با مواد پلاستیکی الکتریسیته دار در تماس هستند، کاهش دهد. همچنین با جلوگیری از تخلیه الکتریکی ناگهانی، خطر آتش‌سوزی و انفجار در محیط‌های حساس نیز کمتر می شود.

کلام آخر
مستربچ آنتی استاتیک شما را در مقابل آسیب‌های جدی مانند آتش‌سوزی و انفجار محفاظت می‌کند و تضمین می‌کند که دارایی‌ها و تجهیزات اداری‌ شما نیز در برابر بارهای ساکن و تخلیه الکترواستاتیک محافظت می‌شوند. از جمله صنایع و محصولات که بیشتر به مستربچ آنتی استاتیک نیاز دارند می توان به صنعت الکترونیک، مخابرات، داروسازی و صنعت دفاعی اشاره کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.