کاربرد مستربچ در صنعت

مستربچ ها جزو محصولات محبوب و پرکاربردی در صنعت به خصوص صنایع پلاستیک سازی محسوب می‌شوند. هدف استفاده از مستربچ ها این است که بتوان توسط آن ها خاصیت های پلیمرها را در محصولات بهبود بخشید. در حقیقت مستربچ ها در صنایع مختلفی مثل صنعت پلاستیک و بسته بندی، خودرو سازی و … به شکل پودر های آلی و معدنی و پیگمنت به همراه سایر افزودنی ها به کار می روند. می توانید انواع مستربچ رنگی تولید شده توسط هامون بسپار را ملاحظه کنید.

استفاده از مستربچ در صنعت بسته بندی

مستربچ پلاستیک علاوه بر اینکه در موادی مانند فلز، شیشه و کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد، در صنعت بسته بندی نیز کاربرد دارد. همانطور که می دانید در زندگی های امروزی انواع بسته بندی های پلاستیکی در بازار وجود دارند و ما از آن ها به صورت روزانه استفاده می کنیم. انواع بسته بندی های پلاستیکی پروسه ساخت متفاوتی دارند. انواع بسته بندی ها از جمله کیسه های نایلونی، کیسه‌های نبافته، کیسه های سبوس دار، فیلم شرینک و … هستند.

مستربچ پلاستیک ماده ای متداول برای تولید انواع بسته بندی

به طور معمول پلاستیک اولیه سفید یا شفاف است. تولیدکنندگان برای تولید بسته بندی پلاستیکی علاوه بر اینکه از پلاستیک اولیه استفاده می‌کنند، می‌توانند مستربچ کربنات کلسیم را به مواد اصلی که همان پلاستیک اولیه یا بازیافتی می باشد، اضافه نمایند. انواع مختلفی از مستربچ ( مستربچ رنگ یا سایر مواد افزودنی) با خاصیت های مختلف موجود است. تولید کنندگان با توجه به هدفی که دارند و محصولی که قرار است تولید کنند، از انواع مستربچ های پلاستیکی استفاده می کنند. به طور مثال: برای زیباتر شدن و بادوام تر شدن بسته بندی در شرایط آب و هوایی سخت مستربچ های رنگی توسط تولیدکنندگان به بسته بندی اضافه می شود. یا مثال دیگر: برای اینکه اصطکاک بین لایه ها و سایر سطوحی که با آن در ارتباط هستند، کاهش پیدا کند، مستربچ افزودنی کشویی را با پلاستیک اولیه ترکیب می‌کنند تا جا به جایی راحت تر صورت گیرد. البته باید مستربچ را از شرکت های معتبر تولید کننده مستربچ در ایران تهیه نمایید.

تولید بسته بندی پلاستیکی با استفاده از مستربچ پلاستیک پلی اتیلن

کاربرد مستربچ در صنعت بسته بندی

معمولاً در زندگی روزمره در بازارها، سوپر مارکت ها و فروشگاه های مواد غذایی استفاده زیادی از بسته بندی های پلاستیکی که در تولید آنها مستربچ پلاستیکی پلی اتیلن به کار رفته است، می شود. ما اغلب این بسته‌بندی‌ها را با نام کیسه‌های پلاستیکی می شناسیم.

ویژگی بسته بندی های تولید شده از مستربچ پلی اتیلن

 • سطح نرم، انعطاف پذیر، براق و شفافی دارند.
 • ضد آب اند و در برابر بخار دارای مقاومت خوبی هستند.
 • بسته بندی های پلی اتیلن در برابر O²، CO² و N² و گریس مقاومت ضعیفی دارند.
 • ترکیب مستربچ کربنات کلسیم پلی اتیلن با مستربچ های کاربردی منجر به تولید کیسه های پلی اتیلن شفاف، کیسه های پلی اتیلن آنتی استاتیک، کیسه های پلی اتیلن چسب دار و کیسه های پلی اتیلن خلا می شود.
 • با توجه به قیمت مناسب مستربچ های پلی پروپیلن و ویژگی‌های بارز آن، این نوع مستربچ در صنایع شیمیایی و کشاورزی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. به طور مثال در بسته بندی های شیمیایی، بسته بندی بذر، بسته بندی کود، بسته بندی مواد غذایی، بسته ‌بندی تغذیه حیوانات و … از این نوع مستربچ استفاده می شود.
 • بسته بندی پروپیلن بسیار بادوام و سخت است، همچنین کشش ندارد لذا قابلیت تبدیل شدن به الیاف را دارد اما نقطه ضعفی که دارد این است که به سادگی پاره می‌شود. بنابراین لازم است که تولیدکنندگان در پروسه حمل و نقل و بسته بندی دقت لازم را داشته باشند.
 • کیسه های پلاستیکی پلی پروپیلن سفید شفاف یا سفید مات هستند.
 • دارای قابلیت چاپ خوبی می باشند.
 • بسته بندی های پروپیلن پلاستیکی بدون چربی و ضد آب هستند.

می توانید انواع مستربچ سفید تولید شده توسط هامون بسپار را مشاهده کنید.

تولید بسته بندی با استفاده از مستربچ پلی کربنات

مستربچ پلاستیکی پلي کربنات معمولا در برابر دماهای بالا مقام است لذا از این نوع مستربچ برای ساخت ظروف و بسته بندی غذا (بطری و شیشه) از این نوع استفاده می شود. البته باید توجه داشت که این محصولات باید استریل شوند.

استفاده از مستربچ پلاستیک PET در صنعت بسته بندی

بسته بندی های پلاستیکی با ترکیب مواد افزودنی کاربردی مثل مستربچ پرکننده، مستربچ رنگی و… در مقابل دمای بالا ایمن می شوند و هوا بندی در آن ها بهبود می‌یابد. دلایل متعددی وجود دارد که سبب می شود PET به طور گسترده در تولید بسته بندی مورد استفاده قرار بگیرد. آن دلایل عبارتند از:

 • دارا بودن دوام بالا و قابلیت تحمل ضربه و فشار بالا
 • داشتن قابلیت ضد گاز در بسته بندی های پلاستیکی
 • دارا بودن سطح براق و نرم، همچنین امکان چاپ راحت آرم و برچسب
 • عدم واکنش شیمیایی با مواد دیگر به خصوص در غذاها

استفاده از مستربچ پلاستیک در صنعت خودروسازی

امروز کاربردهای گسترده‌ای از پلیمرها در صنعت خودروسازی دیده می‌شود. پلاستیک ها در کاهش وزن خودرو و بالا رفتن سرعت آن کارایی دارند. همچنین قطعاتی که از پلاستیک ساخته می شوند دارای استحکام بالایی بوده و مقرون به صرفه هستند. همچنین می توانید از قیمت مستربچ نیز مطلع شوید.
امروزه در تولید قطعات داخلی خودرو به صورت گسترده از محصولات پلاستیکی استفاده می شود.یکی از پلاستیک های پرمصرف و پرکاربرد برای ساخت قطعات داخلی اتومبیل، پلاستیک ABS است. البته در قالب آینه داخلی خودرو و داشبورد آلیاژهای PC/ABS به کار می رود، چون این آلیاژها رنگ پذیر هستند و می توان آنها را توسط مستربچ های رنگی رنگ کرد. به همین دلیل و با وجود این خاصیت امروز در ساخت قطعات داخلی خودرو کاربرد های فراوانی دارند.

نقش مهمی که پلاستیک در بیرون خودرو ایفا می‌کند، در طراحی و زیبایی خودرو است به دلیل اینکه پلاستیک ها قابلیت شکل پذیری دارند می توان در طراحی و زیبایی خودرو از آن ها بهره گرفت. همچنین می توان پلیمرهای جدید را به دلیل خاصیت هایی مثل مقاومت در برابر ضربه، پایداری ابعاد و مقاومت در برابر سختی، بنزین و روغن ها در تولید قطعات بیرونی خودرو به کار برد.

استفاده از مستربچ های نانویی در صنعت خودروسازی، نساجی، بسته بندی

کاربرد مستربچ در صنعت نساجی

با پیشرفت علم، مستربچ های آنتی باکتریال نانویی بر پایه اکسید تولید می شود. لازم به ذکر است که در استفاده از مستربچ های بر پایه نقره احتمال آلودگی محیط زیست و آسیب به آن وجود دارد. حتی ساختار این نوع مستربچ به گونه‌ای است که با خارج شدن ذرات نقره به موجودات زنده و آبزیان آسیب وارد می شود. همچنین از عوارض مستربچ های بر پایه نقره می توان به حساسیت پوستی اشاره کرد اما مستربچ هایی که برپایه اکسید هستند، این مشکل را ندارند. به همین دلیل به راحتی می‌توان آن‌ها را در صنایع غذایی و بسته بندی به کار گرفت. از مستربچ های آنتی باکتریال نانویی می توان در صنعت بسته‌بندی، نساجی و خودروسازی استفاده کرد.

کاربردهای بسیاری برای مستربچ ها وجود دارد. در واقع مستربچ را نمی توان جدا از صنعت دانست. مستربچ جزوی از صنعت می باشد. تولید انواع مختلف مستربچ ها با هدف ها و کاربردهای خاص صورت می گیرد. هر کدام از انواع مستربچ ها کاربردهای گوناگونی در صنعت دارند. سعی کردیم در این مطلب به چند نمونه از کاربرد مستربچ در صنعت اشاره کنیم.

2 دیدگاه

 • من با مساله مستربچ و اینجورچیزا آشنا نیستم. می خوام بدونم چرا باید از مستربچ استفاده کنیم؟

  • سلام دوست عزیز
   اگر می خواهید پلاستیک تخصصی با رنگ یا خاصیت خاص بسازید، باید از مستربچ ها استفاده کنید. معمولاً پلاستیک رنگ یا خاصیت ندارد و برای اینکه ظاهر دلخواه را به آن ببخشیم باید از رنگدانه ها یا مواد افزودنی استفاده کنیم. در این حالت مستربچ نقش افزودنی را بازی می کند. انواع مختلفی از مستربچ ها وجود دارد که می توانیم برای بدست آوردن نتایج مختلف از آنها استفاده کنیم. با مستربچ افزودنی خواص فیزیکی و شیمیایی متنوع و خاصی به پلاستیک بدهید. اینکه چگونه می خواهید پلیمرها را تغییر دهید به شما بستگی دارد، اما قبل از آن، قطعاً باید هدف خود را در نظر بگیرید. برنامه های کاربردی زیادی برای این نوع مستربچ وجود دارد و طیف گسترده ای از گزینه ها را در نظر بگیرید. مستربچ های افزودنی را می توان به شاخه های زیادی از جمله مستربچ ضد مه، مستربچ ضد بلوک، مستربچ تک بسته ای، مستربچ روشن کننده نوری و بسیاری دیگر تقسیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.