روش تشخیص گرانول باکیفیت

جدول محتوا

گرانول‌ها مواد اولیه صنایع محصولات پلاستیکی هستند که نقش بسیار مهمی در کیفیت نهایی محصولات شرکت‌ها دارند. بنابراین لازم است قبل از خرید گرانول از تولیدکنندگان آن‌ها را آزمایش کرده و با توجه به نکاتی که در ادامه مطرح می کنیم گرانول با کیفیت را از گرانول‌های بی کیفیت تشخیص دهید. گرانول و مواد اولیه آن به روش های متعددی در شرکت‌های مختلف تولید می‌شود. در این مقاله شما را با روش‌های مختلف بررسی کیفیت گرانول آشنا می کنیم تا بتوانید به راحتی و بدون دردسر خرید کنید.

پیشنهاد مطالعه: گرانول چیست؟

عوامل موثر در کیفیت گرانول

عوامل موثر در کیفیت گرانول

 • گرانول‌ها به طور کلی از دو نوع ماده اولیه تشکیل می‌شوند. نوع اول شامل مواد اولیه با کیفیت است که کارایی بالایی داشته و استفاده از آن‌ها برای تولیدکنندگان مزایای فراوانی دارد. در نوع دوم از مواد بازیافتی استفاده می‌شود که عوامل مختلفی می‌توانند بر کیفیت نهایی محصولات حاصل از آن‌ها تأثیرگذار باشند. هرچه کیفیت مواد اولیه ورودی برای تولید گرانول‌ها بیشتر باشد محصولات نهایی نیز با کیفیت بهتری تولید خواهند شد. همچنین تازگی مواد بازیافتی و عدم تعرض آن‌ها به نور و گرما به مدت زمان طولانی باعث افزایش کیفیت گرانول‌های تولیدی می‌شود.
 • مرحله شستشو در تولید گرانول بسیار مهم است. تمیز بودن پرک‌ها و عدم وجود آلودگی در آن‌ها باعث افزایش کیفیت و مرغوبیت محصولات تولیدی می‌شود. ویژگی‌های دستگاه‌های آسیاب گرانول‌ مانند تیز بودن تیغه‌های استفاده شده در آن‌ها و قابلیت جداسازی قطعات پلیمری از غیرپلیمری هم در تعیین کیفیت گرانول‌ها تأثیرگذار هستند.
 • اشخاصی که در خط تولید گرانول‌ها مشغول به کار هستند، در صورت داشتن مهارت و تجربه کافی در این حوزه می‌توانند محصولات نهایی را با کیفیت بهتری تولید کنند.
 • ممکن است در طول مراحل تولید گرانول در حین ذوب پرک‌ها موادی به نام افزودنی به آن‌ها اضافه شوند. این افزودنی‌ها باعث بهبود عملکرد گرانول‌ها و برطرف شدن عیوب موجود در آن‌ها می‌شوند. به طور مثال پایدارکننده‌ها که مانع از خراب شدن گرانول‌ها قبل از رسیدن به دمای مورد نظر می‌شوند و جلوی چسبیدن این مواد به سطح داخلی اکسترودر را می‌گیرند.

پیشنهاد مطالعه: مقایسه گرانول و پرک

 • نرم‌کننده‌ها هم جزو افزودنی هایی هستند که با کاهش دمای انتقال مواد، انعطاف‌پذیری گرانول‌ها را بیشتر می‌کنند. همچنین رنگی که به گرانول‌ها اضافه می‌شود، نقش مهمی در تعیین کیفیت آن‌ها دارد. هرچه گرانول‌ها بی‌رنگ تر و شفاف‌تر تولید شوند، کیفیت نهایی آن‌ها نیز بالاتر خواهد بود. به طور کلی می‌توان گفت که گرانول‌های شفاف بهترین نوع گرانول هستند که بالاترین کیفیت را در محصولات نهایی ایجاد می‌کنند.

تشخیص گرانول باکیفیت

همان طور که گفتیم گرانول‌ها از دو نوع ماده اولیه جدید و ضایعاتی تهیه می‌شوند و هر کدام از آن‌ها ویژگی‌های خاص خود را دارند اما در مورد کیفیت گرانول‌ها باید بگوییم که گرانول‌های مواد جدید که به طور مستقیم بعد از تولید استفاده می‌شوند، معمولاً کیفیت بالاتری دارند و عموما در صنایع حساس استفاده می‌شوند. علت استفاده بیشتر از گرانول‌های ضایعاتی هزینه کمتر آن‌ها نسبت به نمونه‌های جدید است. تولید گرانول از ضایعات نیاز به مهارت ویژه ای دارد زیرا در این روش موادی که برخی از خصوصیات خود را از دست داده‌اند برای تولید گرانول استفاده می‌شوند و این کار نیاز به استفاده از افزودنی‌های مناسب تحت شرایط ویژه دارد. بنابراین برای تهیه گرانول‌های ضایعاتی بهتر است آن‌ها را از یک مکان معتبر خریداری کرده و با استفاده از روش‌های مختلف، کیفیت آن‌ها را بررسی کنید.

روش‌های مختلف بررسی کیفیت گرانول

یکی از روش‌های ساده برای بررسی کیفیت گرانول این است که سوال‌هایی را با آزمایش بر روی نمونه گرانول پاسخ دهید:

 1. آیا ظاهر نمونه مات است یا شفاف؟
 2. آیا گرانول انعطاف پذیر است؟ آیا خم می‌شود یا خیر؟
 3. آیا نمونه قابل خراشیدن است؟
 4. آیا نمونه قابل بریدن است؟
 5. بعد از برش، لبه‌های نمونه صاف است یا دندانه دار؟
 6. با برش، نمونه خرد می‌شود یا به صورت پوسته پوسته جدا می گردد؟
 7. با توجه به دمای اتاق، آیا نمونه در آب غرق می‌شود یا شناور می‌ماند؟
 8. با سوختن گرانول، رنگ شعله چه رنگی است و آیا به صورت قطرات مذاب آب می‌شود؟
 9. آیا با سوزاندن بخش کوچکی از نمونه، سوختن ادامه پیدا می کند؟
 10. هنگام سوختن یا خاموش شدن شعله، آیا نمونه بویی ایجاد می‌کند؟
 11. آیا در برش گرانول با تیغ، حفره‌ها قابل مشاهده هستند؟

پیشنهاد مطالعه: مستربچ اپتیکال برایتنر چیست؟

پاسخ به هر یک از این سوالات بستگی به مواد اولیه گرانول دارد. برای ارزیابی کیفیت گرانول، باید خصوصیات گرانول و مواد اولیه موردنظر را به خوبی بدانید تا بتوانید برای تست کیفیت گرانول از اطلاعات کافی استفاده کنید. یکی از مواردی که نباید برای هیچ یک از مواد اولیه رخ دهد، وجود حفره در برش گرانول است. اگر در برش گرانول حفره‌هایی در گوشته آن دیدید، این نشانگر وجود گاز در گرانول و کیفیت پایین آن است.

ویژگی مواد اولیه گرانول‌های مختلف برای تست کیفیت گرانول

ویژگی مواد اولیه گرانول‌های مختلف برای تست کیفیت گرانول

هر کدام از مواد اولیه‌ای که در تولید گرانول استفاده می‌شوند در تست کیفیت گرانول رفتارهای متفاوتی دارند. بنابراین ما در ادامه رفتار هر یک را بررسی می کنیم تا شما در مواجهه با آن دچار سردرگمی نشوید.

پلی اتیلن سبک و سنگین

شکل ظاهری این گرانول‌ها شفاف است و می‌توان بر روی آن‌ها خراش ایجاد کرد. این گرانول‌ها انعطاف پذیری خوبی دارند و خم می‌شوند. این مواد به دلیل نرم بودن، قابل بریدن هم هستند. گرانول پلی اتیلن سبک و سنگین زمانی که در معرض آتش قرار می گیرند ذوب می‌شوند و شعله شان به رنگ آبی در می آید. همچنین این مواد در هنگام خاموش شدن شعله از خود دود و بو ایجاد می‌کنند.

پلی پروپیلن

این نمونه گرانول اگر باکیفیت باشد مانند نمونه‌های قبلی شفاف و قابل خراشیدن است. این گرانول با لبه‌های صاف برش می‌شود. گرانول پلی پروپیلن در آزمایش آتش شعله‌ای به رنگ آبی روشن یا زرد دارد و به صورت قطره‌ای ذوب می‌شود.

پلی وینیل کلراید

نمونه باکیفیت این گرانول هم در صورت عدم استفاده از مواد پرکننده و رنگدانه‌ها، ظاهری شفاف دارد. برش این گرانول راحت است و بعد از برش هم لبه‌های صافی دارد. این ماده به سختی می‌سوزد و خود به خود خاموش می‌شود. بنابراین اگر تکه‌ای از آن را شعله‌ور کنید، کل گرانول نمی‌سوزد. رنگ شعله این ماده زرد، سبز و آبی است و هنگام سوختن، بو ایجاد می‌کند.

پیشنهاد می کنیم برای تولید محصولات باکیفیت از انواع مستربچ های تولید شده در هامون بسپار از جمله مستربچ سفید در گریدهای مختلف، استفاده کنید.

نکات مهم قبل از خرید گرانول

قبل از خرید گرانول نکات مهم زیر را در نظر داشته باشید:

کیفیت و درجه بندی گرانول

گرانول‌ها به دو دسته آن‌گرید و آفگرید تقسیم می‌شوند. گرانول‌های آفگرید کیفیت کمتری دارند. بایستی مطمئن شوید که گرانول مورد نظرتان با استانداردهای مورد نیازتان مطابقت دارد.

انتخاب تولیدکننده معتبر

تولیدکننده‌ای که مواد اولیه را با استانداردهای بالا تولید کند را انتخاب کنید. مواد بازیافتی با کیفیت بالا و خلوص استاندارد، محصول نهایی با کیفیت بهتری خواهد داشت.

قیمت گرانول

قیمت گرانول ممکن است تحت تأثیر تغییرات ارز و بورس باشد. مقایسه قیمت‌ها و انتخاب بهترین قیمت با شرایط فروش مناسب به شما کمک می‌کند تا خرید مطمئنی انجام دهید.

در واقع لازم است نکات زیر را در خرید گرانول پلیمری برای تولید مواد پلاستیکی رعایت کنید:

 1. انتخاب گرانول مناسب بر اساس نوع محصول تولیدی.
 2. توجه به ویژگی‌های ظاهری گرانول، از جمله رنگ شفاف، صاف بودن دانه‌ها و کم بودن ترک خوردگی و سوراخ‌ها.
 3. استفاده از افزودنی‌های مناسب به‌ویژه پایدارکننده‌ها، جهت افزایش کیفیت مواد تولیدی و جلوگیری از خراب شدن گرانول.

کلام آخر گرانول به عنوان یکی از عناصر اساسی در صنایع پلاستیک سازی نیاز به کیفیت بالا دارد اما هزینه‌های مواد اولیه آن باعث شده است که امروزه اکثراً از نوع بازیافتی گرانول استفاده شود. برای تشخیص گرانول باکیفیت از نمونه‌های بی کیفیت روش‌های متعددی وجود دارد که در این مقاله آن ها را بررسی کردیم.. برای اینکه در در تشخیص کیفیت گرانول سردرگم نشوید توصیه می کنیم این مقاله را با دقت مطالعه کنید و با ویژگی‌های مواد اولیه گرانول آشنا شوید. این آشنایی به شما کمک می‌کند تا در ارزیابی کیفیت گرانول‌ها درست عمل کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.