نحوه انتخاب رنگدانه درخشان

جدول محتوا

رنگدانه درخشان معمولی یا ضد آب؟

اولین گام شما باید تعیین این باشد که کدام محیط مورد استفاده قرار گیرد. بر اساس آب (به عنوان مثال امولسیون اکریلیک) یا محیط حلال. در حالت اول باید از رنگدانه های شب تاب ضد آب استفاده کنید. علاوه بر قیمت بالاتر این رنگدانه ها، انتخاب محدودی از رنگ های موجود نیز وجود دارد.  بنابراین اگر ممکن است بهتر است از محیط حلال استفاده کنید. به عنوان مثال. لاک نیتروسلولز، رزین اپوکسی، سیلیکون.

پایه حلال با کیفیت خوب از درخشش پودر تیره در برابر تماس با رطوبت محافظت می کند، بنابراین نباید ضد آب باشد. اگر چه قصد دارید از فسفر به عنوان یک عنصر رنگ استفاده کنید که اغلب تحت تأثیر اصطکاک قرار می گیرد، باید از رنگدانه ضد آب استفاده کنید. بنابراین حتی اگر پایه رنگ پاک شود، رنگدانه ضد آب همچنان از تماس با رطوبت محافظت می شود.

پایداری UV رنگدانه های درخشان

پایداری UV رنگدانه های درخشان

محل استفاده از رنگدانه درخشان دومین عامل مهم است. اگر رنگدانه درخشان ما به طور دائم تحت تأثیر نور مستقیم خورشید یا اشعه ماوراء بنفش (مثلاً به عنوان بخشی از مبلمان باغ).

هنگامی که قصد دارید از رنگدانه در داخل خانه یا فقط گاهی اوقات در فضای باز استفاده کنید، می توانید از تمام رنگدانه ها استفاده کنید.  رنگدانه فلورسنت اضافه شده در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم نیست و با گذشت زمان تخریب می شود. به طور مثال اگر رنگدانه درخشان زرد را به طور دائم در فضای باز استفاده کنیم پس از چند ماه رنگ درخشان آن از زرد به زرد-سبز تغییر می کند.

انتخاب اندازه ذرات درخشش در رنگدانه تاریک

انتخاب اندازه ذرات درخشش در رنگدانه تاریک

اندازه در این شاخه مهم است. به طور کلی اندازه ذرات بزرگتر رنگدانه باعث درخشش قوی تر و طولانی تر می شود. استثناهایی از این قانون وجود دارد زیرا پودرهای درخشان درجه بالا می توانند اندازه ذرات کوچک و قدرت درخشان قوی داشته باشند – اما همچنین قیمت بالاتری دارند.

البته قدرت درخشان مهم است، اما شما باید بر محدودیت های تکنولوژیکی برنامه خود تمرکز کنید. به عنوان مثال اگر قصد دارید در رنگ تیره بدرخشید، باید از رنگدانه های با اندازه ذرات کوچک یا متوسط استفاده کنید. به لطف آن سطحی صاف و یکدست خواهید داشت. رنگدانه‌هایی با اندازه ذرات بزرگ‌تر سطح ناهمواری را ایجاد می‌کنند. همچنین پوشش بدتر خواهد بود، اما اگر سطح رنگ‌شده از فاصله دور دیده شود ممکن است به خوبی کار کند و در مقایسه با رنگدانه‌های با اندازه ذرات کوچک درخشندگی بهتری داشته باشد.

از طرف دیگر، رنگدانه های شب تاب با اندازه ذرات بزرگ برای استفاده با رزین اپوکسی به عنوان بخشی از پرکننده خوب هستند. لایه رزین ذرات بزرگ را پنهان می کند و سطح به هر حال صاف خواهد بود.

پایداری دمایی رنگدانه های درخشان

پایداری دمایی رنگدانه های درخشان

در برخی از کاربردها ممکن است رنگدانه ها در معرض دماهای بسیار بالا قرار گیرند. در چنین مواردی باید برگه اطلاعات فنی رنگدانه درخشان را بررسی کنید. در آنجا اطلاعاتی در مورد مقاومت دمایی هر پودر درخشش پیدا خواهید کرد.

در آخر، اگر هنوز مطمئن نیستید که کدام رنگدانه درخشان برای کار شما مناسب است، در کامنت ها سوال خود را با ما در میان بگذارید. ما مشتاقانه به شما در این زمینه کمک خواهیم کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.