چگونگی تامین مواد اولیه شیمیایی کارخانجات

فهرست محتوا

مواد اولیه پلیمری و شیمیایی در صنایع مختلف نقشی مهم و اساسی را ایفا می کنند. در صورت خام بودن این مواد بایستی فرایندهای گوناگون روی آنها انجام گیرد. واردات تامین و توزیع آنها توسط شرکت های بسیاری انجام می گیرد. در تمام دنیا صنایع مادر این مواد را تولید می کنند. شرکت هامون بسپار در ایران یکی از تامین کنندگان اصلی مستربچ رنگی و سایر انواع مستربچ ها برای صنایع مختلف محسوب می شود.
در این مطلب به بررسی استراتژی های اصلی تامین مواد اولیه پلیمری و شیمیایی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد می پردازیم. در ابتدا شما را با انواع کلی مواد اولیه آشنا می کنیم.

انواع مواد اولیه

انواع مواد اولیه پلیمری

مواد خام در صنایع اهمیت زیادی دارد به طوری که مواد خام انبار شده در لیست دارایی شرکت ها جزو دارایی جاری آن شرکت محسوب می شود. مواد اولیه ای که در تمامی صنایع مورد استفاده قرار می گیرد دو دسته هستند که عبارتند از:

مواد اولیه مستقیم

این نوع مواد در محصول نهایی به صورت کاملا مستقیم مورد استفاده قرار گرفته و آشکارا در آن مشاهده می شود. به طور مثال نخ و پارچه را یک ماده اولیه خام مستقیم در شرکت تولید پتو می باشد.

تامین مواد اولیه پلیمری

مواد اولیه غیر مستقیم

این نوع مواد طی فرایند تولید مورد استفاده قرار می گیرند. در حقیقت این مواد به عنوان کمک به تولید محصول نهایی به کار می رود. به طور مثال برای تولید انواع ساعت، جهت روان کردن چرخ دنده های ساعت ها از انواع روغن ها استفاده می شود. با وجود اینکه این روغن ها را در محصول نهایی مشاهده نمی ‌کنیم اما می دانیم که آنها نقش مهم و اساسی در عملکرد صحیح محصول نهایی دارند.
شرکت های مختلفی همچون هامون بسپار در ایران هر دو نوع ماده اولیه را تامین و توزیع می‌کنند. به طور مثال اگر نیاز به خرید مستربچ مشکی دارید، پیشنهاد می کنیم با این شرکت تماس بگیرید و در خصوص گریدهای مختلف مستربچ مشکی، اطلاعاتی کسب کنید.

تامین مواد اولیه کارخانه های شیمیایی

راهکارهای تامین مواد اولیه

در ادامه این مطلب به معرفی پنج راهکار تامین مواد اولیه توسط کارخانه های تولیدی می پردازیم. امکان استفاده ترکیبی از این شیوه ها و راهکارها برای شرکت های مختلف وجود دارد. آنها می توانند این راهکارها را به صورت تکی و یا ترکیبی مورد استفاده قرار دهند.

تهیه مواد اولیه از منابع محلی

تهیه مواد اولیه از منابع محلی که نزدیک به محل تولید باشد، برای شرکت های تولیدی مقرون به صرفه است زیرا هزینه های حمل و نقل و گمرک برای واردات مستقیم از کشور های دیگر کاهش پیدا می کند؛ همچنین تامین مواد اولیه با سرعت بیشتری انجام می گیرد. علاوه بر موارد ذکر شده در صورت نیاز به تغییراتی در سفارش با تهیه مواد خام از منابع محلی راحت تر انجام می گیرد.
شرکت هامون بسپار از تامین کننده های محلی برای صنایع مختلف ایرانی محسوب می شود.

تهیه مواد اولیه از منابع مختلف

یکی از راهکارهای کارخانه ها برای تامین مواد که از شیوه های اصلی و مطمئن آنها به شمار می‌رود، تهیه و تامین مواد اولیه از منابع متعدد می باشد. از این راهکار می ‌توان حتی برای تهیه یک نوع ماده اولیه نیز استفاده کرد. از دلایل اصلی و مهم بکار گیری این شیوه این است که می توان از تامین و تولید مداوم و همیشگی مواد اولیه اطمینان حاصل کرد. گاهی تامین کننده های بسیاری وجود دارند که به دلایل متعددی تولیدات خود را به طور ناگهانی کاهش می دهند.

یکی دیگر از تولیدات شرکت هامون بسپار، انواع مستربچ افزودنی است که می توانید جهت خرید، با ما تماس بگیرید.

مزایای تهیه مواد اولیه از منابع مختلف

از مزایای دیگری که می‌توان برای این راهکار نام برد عبارتند از:

  • تعدیل هزینه ها با استفاده از این روش به خصوص هزینه های حمل و نقل
  • توسعه دادن روابط با استفاده از این روش در حوزه کاری
  • امکان مقایسه مواد اولیه به لحاظ کیفی با استفاده از این راهکار
  • امکان مدیریت بیشتر و بهتر هزینه ها در استفاده از این شیوه
  • امکان مدیریت نوسانات بازار در بکارگیری این راهکار
  • امکان داشتن مانور بیشتر

در عقد قراردادهای همکاری، کارخانه های تولیدی علاوه بر تامین مواد اولیه از منابع خارجی می توانند از شرکت‌های داخلی مانند هامون بسپار برای تهیه و تامین مواد اولیه خود استفاده نمایند.

تهیه و تامین مواد افزون بر نیاز

یکی از روش هایی که کارخانه های تولیدی در تامین و تهیه مواد اولیه به کار می گیرند، تهیه مواد اولیه افزون بر نیاز است. کارخانه های تولیدی بزرگ که در انبارداری توانایی بالایی دارند، می توانند از این شیوه استفاده کنند. البته باید به این نکته توجه داشت که تهیه مواد اولیه افزون بر نیاز راهکاری است که تنها در رابطه با مواد اولیه پایدار می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

مزایای تهیه و تامین مواد افزون بر نیاز

تهیه و تامین به موقع محصولات از مزایای این روش محسوب می شود. شرکت های تولیدی کوچک که امکان استفاده از این روش را ندارند در مقاطعی مجبورند که زنجیره تولید را تا تهیه مواد اولیه که معمولاً طی پروسه سفارش گذاری و حمل و نقل است متوقف کنند. در مدت توقف زنجیره تولید در برنامه های تولیدی کارخانه اختلال ایجاد شده و به شرکت، خسارت هایی نیز وارد می شود.
لازم به ذکر است که استفاده از این روش برای تهیه و تامین مواد اولیه به برنامه‌ریزی دقیقی نیازمند است.
استفاده از این شیوه مزایای دیگری نیز دارد که عبارتند از:

  • کاهش دادن هزینه حمل و نقل با استفاده از این راهکار
  • صرفه جویی کردن در هزینه و زمان با کم شدن تعداد دفعات فرایند سفارش گذاری
  • صرفه جویی کردن در هزینه های تامین مواد اولیه در آینده با روند افزایش قیمت مواد

تامین مواد اولیه از توزیع کننده ها به جای تولید کننده ها

با پیشرفت صنعت فروش و توزیع در صنایع گوناگون و تخصصی شدن این موضوع شرکت ها و نمایندگی های فروش و توزیع مواد اولیه تولید شده به وجود آمدند که با همکاری کارخانه های تولید مواد اولیه به فروش و توزیع این مواد می پردازند. برخی از آنها مواد اولیه را از منابع خارجی وارد می کنند. با استفاده از این شیوه و راهکار گزینه های تامین افزایش پیدا می کند. معمولاً توزیع‌کنندگان با چندین شرکت تولید کننده همکاری می کنند وتوانایی تامین کل مواد اولیه یا بخش بزرگی از نیاز یک کارخانه را دارند.

برای آشنایی با تولیدکنندگان مستربچ در ایران، می توانید مقاله ” لیست تولیدکنندگان مستربچ در ایران ” را مطالعه کنید.

روش محموله محور

این راهکار روشی به روز و جدید در تامین مواد اولیه محسوب می شود. معمولاً اغلب کارخانه ها مشکل حمل و نقل یا کمبود فضای انبار و مشکلاتی از این قبیل را دارند؛ در صورتی که ظرفیت تولید این کارخانه ها هم به میزان قابل توجهی بالا است و تامین کم مواد اولیه در تولید آنها اختلال ایجاد می کند. معمولا در چنین شرایطی کارخانه ها مواد اولیه لازم را خریداری کرده و تا زمان نیاز آنها را انتقال نمی دهند. در حقیقت در چنین شرایطی از انبار های توزیع یا تولید کننده مواد اولیه جهت نگهداری مواد استفاده می شود.

هامون بسپار روشی مطمئن در تامین مستربچ و گرانول در ایران

هامون بسپار یکی از کانال های اصلی تامین و توزیع مستربچ، انواع کامپاند پلیمری و گرانول در کشور ایران می باشد. صنایع مختلف برای تامین مستربچ با استراتژی های گوناگون می توانند از بستر هامون بسپار استفاده کنند. دسته بندی های گوناگونی برای مستربچ های تولید شده توسط شرکت هامون بسپار وجود دارد. مزایای خرید از شرکت هامون بسپار ارائه خدمات مشاوره و خدمات پس از فروش است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.