مستربچ الیاف چیست

مستربچ الیاف چیست؟

فرمولاسیون مورد استفاده در مستر بچ الیاف پلاستیکی است. در فرمولاسیون پلاستیکی مستربچ الیاف، مواد افزودنی دیده می‌شود که برای عملکرد و ظاهر محصول بسیار مهم است.
مستربچ ها شامل رنگ های مختلف و متنوعی هستند که به آنها مستربچ رنگی گفته می شود. گلوله های پلاستیکی محصول، مقداری مواد افزودنی مثل آنتی استات ها، رنگ دهنده ها، فیلرها، تثبیت کننده ها و … را دارند. کاربرد و کارایی این مستربچ در پلی استر الیاف تک رشته، نخ پلی آمید، اسپاند باند و PP است.

مستربچ های الیاف طبیعی

معمولاً از ابتدای شروع به کار صنعت پلاستیک برای ترکیبات پلیمری از فیلرها و الیاف گیاهی طبیعی تجدیدپذیر استفاده می شده است. امروزه سعی بر کم کردن نقش کربن در این صنعت را شاهد هستیم. اما با دقیق شدن در این موضوع می بینیم که مواد گیاهی که از آن ها استفاده می شود، دارای خواص مکانیکی نیستند. پس نمی توانند جایگزین مناسبی برای الیاف شیشه باشند. در این مورد تولیدکنندگان از روش های زیادی استفاده کرده اند. آن ها از روش هایی مثل ترکیب با شیشه و یا به کار بردن روش هایی برای بهتر کردن خاصیت های پایه مواد گیاهی استفاده کرده اند.
صنعت خودرو جزو صنایعی است که معمولاً به دنبال ترکیب مواد طبیعی و افزایش استفاده از محتوای پایدار با حفظ عملکرد آنها می باشد.

مستربچ های آنتی باکتریال

امروزه صنایع مختلف بسته بندی در حوزه بسته بندی مواد غذایی، دارویی، پزشکی، لوازم خانگی، اسباب بازی و … رشد بسیاری داشته است. چرا که جمعیت جهان رو به افزایش است و نیاز زیادی در این مورد احساس می‌شود. پس لازم است پلاستیک هایی تولید شوند که دارای خاصیت آنتی‌باکتریالی باشند یعنی خاصیت ضدعفونی کنندگی داشته باشند تا با استفاده از آن ها بتوان از بیماری ها و خطرات بسیاری در امان بود.
امروزه در مراکز متعدد از فناوری نانو استفاده می کنند تا مستربچ هایی تولید شود که در ترکیب و مخلوط شدن با پلیمر پلی استر، خاصیت آنتی‌باکتریالی را به این پلیمر اضافه کنند و از این طریق جلوی رشد و تکثیر قارچ ها و ویروس های مختلف را روی سطوح بگیرند. پیشنهاد می کنیم برای خرید مستربچ سفید، انواع آن را مشاهده و مقایسه کنید.

خاصیت های مکانیکی

خاصیت مکانیکی به پخش و توزیع طول الیاف و جهت گیری آن ها در کامپوزیت بستگی دارد. به زبان ساده تر باید بگوییم که هرچه طول الیاف کوتاه، افزایش پیدا کند همچنین زاویه الیاف نسبت به جهت، کاهش پیدا کند کامپوزیت های آن استحکام بیشتری دارند.

افزودن الیاف پلی استر به مستربچ

مستربچ الیاف طبیعی

ویژگی های موجود در الیاف پلی استر مانند قدرتمند بودن، مقاوم بودن در برابر کش آمدن، مقاوم بودن در برابر بیشتر مواد شیمیایی، مقاوم بودن در برابر جمع شدگی باعث شده است تا الیاف پلی استر در بین مردم محبوب باشد از مزایای این الیاف می‌توان به خشک شدن سریع آن شست و شوی راحت آن و کمتر اوک شدن و همچنین کم بودن سایش پذیری آن اشاره کرد
معمولاً از الیاف پلی استر در پارچه هایی که برای پرده، رومبلی تولید می شود و در تولید موکت، فرش، دیوارپوش، ملحفه و همچنین پارچه های آستری استفاده می شود.
البته کاربرد الیاف پلی استر بیشتر از این هاست. به طور مثال در تولید انواع شلنگ ها، کمربند ایمنی، طناب، صندلی های اتومبیل، توری ها، الیافی که برای پرشدن صندلی استفاده می شود، بالش ها و مبلمان از الیاف پلی استر استفاده می شود.

ترموپلاستیک های دارای الیاف کوتاه

الیاف رایجی که در این ترموپلاست ها به کار می روند الیاف کربن و الیاف شیشه هستند. زمانی که الیاف کوتاه به رزین های ترموپلاستیک افزوده و اضافه می شوند، این مواد به وجود می آیند و ساخته می شوند. کامپوزیت هایی که الیاف کوتاه دارند نسبت به الیاف پیوسته هزینه کمتر و تولید آسان تری دارند. به همین دلیل از کامپوزیت های الیاف کوتاه در زمینه های صنعتی مختلف بسیار استفاده می شود. برای اطلاع از قیمت مستربچ، کلیک کنید.

روش تولید مستربچ الیاف آنتی باکتریال

روش تولید مستربچ الیاف آنتی باکتریال

عامل های آنتی باکتریال در دو دسته قرار می گیرند: عوامل معدنی، عوامل آلی
اگر بخواهیم به یک نمونه عامل از عوامل آلی اشاره کنیم، می توانیم نمک آمونیوم چهار جزئی را نام ببریم که به لحاظ پایداری حرارتی، ضعیف است.
با توجه به این ویژگی این عامل قابلیت استفاده در فرایند های حرارتی تولید پلاستیک یا ریسندگی الیاف را ندارد.
یون های فلزی مانند ( Zn2+ , Ag+, +Cu2 ) و بعضی از نانوذرات فلزی مانند (نانو ذرات نقره) در مواد آنتی باکتریال معدنی که به شکل بعضی حامل ها مثل ( زئولیت) وجود دارد دیده می شود.
استفاده از این روش جهت تولید مستربچ و الیاف آنتی باکتریال پلی استر از فرایند ساده ای تبعیت می کند. همچنین هزینه تولید پایینی نیز دارد.
مراحل کار با این روش:

  1. در مرحله اول یک ماده احیا کننده، گلیکول و یک پیش ماده نقره ای با همدیگر ترکیب می شوند.
  2. در مرحله دوم اسید تریفتالیک (TPA) و گلیکول که دارای پلیمر های بلوکی است استری می شوند.
  3. در این مرحله برای اینکه پلیمرهای بلوکی بیشتر پلیمریزه شوند و بتوان یک مایع پلی استری که دارای نانو ذرات نقره ای باشد، به دست آورد، باید مراحل اول و دوم باهم مخلوط شوند.
  4. مرحله چهارم، مرحله سرد شدن است؛ چون می خواهیم مایع پلی استری جامد شود.
  5. در این مرحله برای داشتن مستربچ استری باید پلی استر های جامد شده دانه بندی شوند و یا برای داشتن الیاف پلی استری، روی پلی استرها، ریسندگی ذوبی انجام می شود.
    ۲۵۰ تا ۳۰۰ درجه سانتیگراد در این روش دمای احیا در نظر گرفته شده است. این روش حدود ۵ تا ۱۲ ساعت زمان می برد.

برای تولید الیاف آنتی باکتریال فقط یک روش وجود ندارد. بلکه از چند روش می توان برای تولید این الیاف استفاده کرد.
غوطه وری الیاف در مواد آنتی باکتریال معدنی یکی از روش های تولید الیاف آنتی باکتریال است. در این روش حامل های نانوذرات فلزی بر سطح الیاف می چسبند. مواد معدنی آنتی باکتریال در این روش زمانی که کار اتوکشی و شستشو انجام می شود از الیاف جدا شده و واکنش های آلرژیک را به وجود می آورند.
یکی از روش‌های دیگر برای این کار این است که مواد آنتی باکتریال معدنی و پلی استر ها مخلوط شوند. بعد از مخلوط شدن، آنها را اکسترود می کنند و الیافی با ذرات موثر و مفید تشکیل می شود. البته باید بگوییم که این روش با سرعت پایین انجام می گیرد و اگر بخواهیم در تولید انبوه از این روش استفاده کنیم، باید بگوییم که این روش جوابگو نمی باشد.
پخش و توزیع یکسان نانوذرات نقره برای ساخت و تولید الیاف آنتی باکتریال در روش‌های دیگر امکان پذیر نیست.
تمام معایبی که در بالا ذکر کردیم در روشی که در ابتدا مطرح کردیم وجود ندارد. بلکه حتی این روش از ورود باکتری ها ممانعت می شود و حتی آن ها حذف نیز می شوند. به دلیل اینکه در حین واکنش پلیمریزاسیون یون های نقره احیا می شوند، همچنین ان ها از مولکول های پلی استر پلیمریزه شده جدا می‌شوند، به همین دلیل امکان پخش یکسان نانوذرات نقره در مستربچ پلی استری به وجود می آید.
مستربچ های الیاف تولید شده در هامون بسپار به لحاظ قدرتمندی در رنگ و رنگدانه صلاحیت بالایی دارند. این شرکت توانسته است با صلاحیت بالا در تولید مستربچ الیاف با رنگ و رنگدانه های قوی، محصولات بسیاری جهت رنگ آمیزی پلی پروپیلن، پلی استر و PA6 ایجاد کند.

هامون بسپار تولید کننده مستربچ الیاف

شرکت هامون بسپار در طراحی و تولید مستربچ های رنگی با کیفیت عالی، رنگ ثابت فوق العاده، عمر طولانی بسته صفحه، بسیار قدرتمند عمل می کند. همچنین با طراحی و تولید این مستربچ ها راه حل های مقرون به صرفه ای را ایجاد می نماید.
هامون بسپار به صورت گسترده مستربچ های استاندارد بسیاری را برای صنایع الیاف تولید می کند.
تلاش ما در تولید مستربچ های الیاف جهت ایجاد راه حل های جدید و مقرون به صرفه می باشد. سعی ما همیشه بر این بوده است که محصولاتی استاندارد و تخصصی که نیازهای مشتریان را برطرف نماید، همچنین منحصر به فرد باشد را تولید کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.