کامپاند پرکننده شفاف

کامپاند پلیمری یک نوع افزودنی است که جهت بهبود عملکرد پلاستیک به آن اضافه می شود. این نوع ماده جهت ثبات و مقاومت مواد پلاستیکی به آن اضافه می شود. کامپاند پلیمری در واقع به ترکیب نوعی پودر با پلیمر گفته می شود که دارای سه جز اصلی می باشد: پایه پلیمری، سازگار کننده، مواد شیمیایی افزودنی
ساختار این ترکیبات نیز گرانولی هستند و مثل مستربچ رنگی دارای کارایی گوناگون در صنایع مختلف از جمله لوازم جانبی خودرو، بسته بندی، تولید و ساخت انواع مختلف لوله ها و … می باشند.

کامپاند پلیمری چیست؟

کامپاند پلیمری چیست

گاهی عملکرد ماده طبق ویژگی‌های آن برای تولید محصول مورد نظر مناسب و کافی نیست. در واقع ویژگی های ماده به طوری است که موجب می شود ماده سازگاری مناسبی با محدودیت های تولید نداشته باشد. در این مواقع بهتر است از مواد افزودنی برای برطرف کردن چنین نواقصاتی استفاده کرد. در صورتی که افزودنی ها به موقع و درست مورد استفاده قرار بگیرند، برخی از ویژگی های ماده مثل سختی، دوام یا قابلیت عدم فرسایش در مجاورت هواو … بهبود پیدا می کند. لذا در این صورت محصول نهایی محصولی با ارزش خواهد بود. برای به دست آوردن خواص خاصی از مواد لازم است تا در اکثر کاربرد ها، مواد دیگری به پایه های پلیمری اضافه شود.
از افزودنی های مهم جامد که برای بهبود عملکرد پلاستیک مورد استفاده قرار می گیرد کامپاند پلیمری می باشد. کامپاند پلیمری در واقع ترکیبی از پلیمر و نوعی پودر است که جهت تقویت ساختار پلیمر به کار می رود. زمانی که طی فرایند تزریق پلاستیک و اکستروژن یک یا چند پلیمر و یا افزودنی های گوناگون با همدیگر مخلوط شده و باعث افزایش خاصیت های مکانیکی، حرارتی و فیزیکی محصول نهایی و تولیدی می شوند، کامپاند به وجود می آید. به واحد هایی که در آن ها کامپاند تولید می شود، کامپاند می گویند. کامپاند ها مثل مستر بچ ها شکل گرانولی دارند.

اجزای تشکیل دهنده کامپاند

کامپاند ها هم مثل مستربچ ها سه جزء اصلی دارند:
1. پایه پلیمری: کامپاند ها لازم است دارای پایه پلیمری باشند. در این صورت ترکیب آنها با یک محصول پلیمری راحت تر خواهد بود.
2. عامل سازگاری: برای به وجود آمدن سازگاری و توازن بین پایه پلیمری و افزودنی های شیمیایی لازم است این ماده به ساختار کامپاند اضافه شود. اگر این ماده وجود نداشته باشد، افزودنی شیمیایی در پلیمر پایه به صورت یکنواخت توزیع نخواهد شد و در نهایت در چنین شرایطی کیفیت محصول نهایی پایین خواهد بود.
3. افزودنی های شیمیایی: اضافه کردن افزودنیهای شیمیایی به ساختار کامپاند موجب اعمال ویژگی های مورد نظر به محصول نهایی می شود. مواد رنگی، بیشتر افزودنی ها را تشکیل می دهند که موجب تغییر رنگ پلیمر مورد نظر می شوند. 

جهت خرید مستربچ سفید کلیک کنید.

کاربرد کامپاند پلیمری

کامپاند پلیمری معمولاً در اطراف و در همه جا قابل مشاهده است. با کمی دقت محصولات ساخته شده و یا بسته بندی شده با کامپاند را مشاهده خواهید کرد. کامپاندها بسیار پرکاربرد بوده و موجب راحتی زندگی خواهند شد. می توان گفت که امروزه زندگی بدون این ترکیبات و محصولات امکان پذیر نیست.

کاربرد کامپاند پلیمری در صنایع مختلف عبارتند از:

  • لوازم جانبی خودرو ها
  • ورقه های پلاستیکی
  • تولید کابل و سیم های برق
  • ظروف پلاستیکی
  • لوله های آبیاری قطره ای و آبرسانی
  • انواع سرنگ ها و ابزارهای پزشکی
  • کاشی های سقف
  • اسباب بازی ها و مواردبسیار دیگر

کامپاندها در تولید قطعات الکتریکی و الکترونیکی، تولید لوازم خانگی، ساخت ظروف یکبار مصرف و لبنی به روش ترمو فرمینگ، لوله های پنج لایه، شیلنگ ها، لوله های فاضلابی و … به کار می روند.
شرکت های معتبر کامپاندینگ، کامپاند را طبق سفارشی که از مشتری دریافت می‌کنند و بر اساس سطح توقعات او طراحی کرده و می سازند.

انواع کامپاندهای پلیمری

کاربرد مواد پلیمری در صنایع بسیار گسترده است اگر بخواهیم به یکی از پر کاربرد ترین این مواد اشاره کنیم، می توانیم پلیمر از نوع پلی اتیلن را نام ببریم.

کامپاند پلی پروپیلن

نوع بیشتر این کامپاند ها معمولاً کامپوزیت است که در تولید قطعات لوازم خانگی، لوله و اتصالات، قطعات خودرو و … به کار می رود.

پیشنهاد می کنیم مقاله لیست تولیدکنندگان مستربچ در ایران را مطالعه کنید.

کامپاند پلی اتیلن

این نوع کامپاند نوعی لوله آب رسان است که ساخته شده از ترکیب کامپاند و درصدی از دوده می باشد. کامپاند پلی اتیلن متشکل از ضایعات با کیفیت صنعتی و مواد نو است که مقاومت بالایی در مقابل نور خورشید دارد همچنین قیمت مقرون به صرفه و خواص مناسبی را دارا است. علاوه بر ویژگی های گفته شده برای کامپاند لوله پلی اتیلن باید بگوییم که این نوع کامپاند شکل پذیری بسیار عالی و مناسبی نیز دارد که می تواند در زمینه لوله های آبرسانی در بازارهای داخلی و خارجی وارد رقابت شود.

کامپاند پرکننده

کامپاند پرکننده

ارائه این نوع کامپاند در درصد های مختلف فیلر و بر پایه های مختلف پلیمری صورت می گیرد. این نوع کامپاند فرمولاسیون پیشرفته ای دارد که موجب تامین خواص مناسب و مطلوب همچنین کاهش قیمت محصول نهایی می گردد. این نوع کامپاند ها در فرایند های مختلف مثل ترموفرمینگ، اکستروژن و تزریق پلاستیک کارایی دارند.

کامپاند مهندسی

واحدهای کامپاند طبق نیازی که مشتریان دارند و بر اساس خواسته آن ها از جمله مقاومت در برابر اسیدها و حلال های شیمیایی، استحکام مکانیکی، مقاومت در برابر سایش، مقاومت در برابر ازن، طول عمر بالا و … و با در نظر گرفتن شرینک قالب، همچنین شرایط تزریق پلاستیک اقدام به طراحی قالب کامپاندهای مهندسی و تولید آن می نمایند.

کامپاندهای عایق صوتی

کارایی این کامپاند ها در به وجود آوردن خاصیت عایق صوتی در لوله های فاضلابی و سازه هایی است که عایق کاری صوتی در آنها حائز اهمیت است. در این کامپاندها، پلی پروپیلن پر شده با درصد بالایی از سولفات باریوم برای به وجود آوردن خاصیت عایق صوتی به کار رفته است.

کامپاندهای تقویت شده با الیاف شیشه

کامپاندهای تقویت شده با الیاف شیشه

این نوع کامپاندهای پلیمری خواص حرارتی و مکانیکی مناسبی دارند. همین موضوع باعث شده است تا بتوان از آن ها درصنایع مختلفی مثل الکتریکی، الکترونیکی، لوازم خانگی و خودرویی استفاده شود.

کامپاند تمیزکننده رئولوژیکی

ارائه این کامپاند با توجه به خاصیت رئولوژیکی که دارد برای دستگاههای فرایندهای پلیمری مثل لوله، برق، فیلم، کارتن پلاست، ماردون و سیلندر به عنوان تمیز کننده صورت می گیرد. در فرایند های گفته شده استفاده از این نوع کامپاند موجب حذف ناخالصی و تغییر رنگ سریع می شود.

پیشنهاد مطالعه: مستربچ چیست؟

سخن پایانی
پلیمر به معنای قطعات زیاد است که ریشه یونانی دارد. برای تولید اشکال بزرگتر با خاصیت های گوناگون و متفاوت لازم است مولکول های تشکیل دهنده پلاستیک های مصنوعی و ترکیبات پلیمری با یکدیگر ترکیب شوند. شرکت هامون بسپار پلیمرهای مفید و لازم را برای طیف گسترده ای از صنایع صنایع تولید می نماید.
شرکت هامون بسپار محصولات و کالاهای متنوعی در زمینه های متفاوت تولید می کند‌. در واقع ظرفیت توسعه یافته این شرکت این امکان را می دهد تا ترکیب کننده پلیمری با خدمات کاملی باشد و بتواند محصولات کامل از مواد پلیمری از جمله پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پلی اتیلن ترفتالات (PET)، پلی کربنات، الاستومر های ترموپلاستیک (TPE)، نایلون و … را تولید نماید.
مواد پلیمریزه که در فرآوری مواد غذایی، کابل و سیم، بسته بندی مواد غذایی، مراقبت های بهداشتی، حمل و نقل و صنایع دیگر به کار می روند توسط شرکت هامون بسپار ارائه می شوند. این شرکت با راه حل های مختلف و با استفاده از اکستروژن واکنشی و شیمی پلیمر سخت ترین مسائل ترموپلاستیک را بهبود می بخشد.

No views

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.